Dekada Gierka

22.01.2018

Powstający Instytut Zagłębiowski m.in. przygotuje wystawę o Gierku

Obchody Dnia Górnika w Domu Kultury kopalni Milowice w Sosnowcu, 1969 r. Na zdj. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach Edward Gierek. Fot. PAP/CAF Obchody Dnia Górnika w Domu Kultury kopalni Milowice w Sosnowcu, 1969 r. Na zdj. I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach Edward Gierek. Fot. PAP/CAF

Działalność związaną z dokumentacją i upowszechnianiem historii Zagłębia Dąbrowskiego ma prowadzić Instytut Zagłębiowski. List intencyjny ws. uruchomienia tej placówki podpisano w poniedziałek w Sosnowcu. Pierwsza wystawa ma zostać poświęcona Edwardowi Gierkowi.

Podpisy pod listem intencyjnym złożyli prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, dyrektor Muzeum w Sosnowcu Paweł Dusza oraz mający objąć funkcję dyrektora Instytutu dr hab. Dariusz Nawrot, kierujący też w Uniwersytecie Śląskim zakładem historii nowożytnej XIX w.

W skład kadry Instytutu, który ma rozpocząć działalność jeszcze w pierwszym kwartale 2018 r., będą wchodzili naukowcy wywodzący się z uczelni wyższych. Placówka ma rozwijać działalność przy wsparciu samorządowego Muzeum w Sosnowcu. W prace Instytutu zaangażować będą mogli się też pasjonaci Zagłębia Dąbrowskiego.

„Chcielibyśmy, by Instytut koordynował działania i rozmawiał ze wszystkimi jednostkami tego typu w regionie, ale też osobami fizycznymi, które zajmują się w różny sposób pielęgnacją tej historii i kultury. Chodzi nam, aby odkurzać naszą historię, pokazywać ją przez konferencje i spotkania, a potem publikacje i wydawnictwa” - powiedział PAP prezydent Sosnowca.

„Chcemy przypominać regionalnych bohaterów i wydarzenia, które działy się na naszym terenie – pokazywać, że Sosnowiec i Zagłębie Dąbrowskie to nie tylko historia czasów PRL, lecz dużo, dużo wcześniej” - zaznaczył Chęciński.

Jak przekazał prof. Nawrot, cytowany w poniedziałkowej informacji sosnowieckiego urzędu miasta, planowana działalność naukowa Instytutu ma obejmować sesje i konferencje naukowe dotyczące dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, np. dotyczące odzyskania niepodległości czy udziału regionu w powstaniach śląskich.

Planowane są publikacje naukowe o wydarzeniach historycznych – wydawnictwa pokonferencyjne lub będące efektem prac badawczych, a także seria wydawnicza o wybitnych postaciach Zagłębia Dąbrowskiego.

Instytut chciałby też m.in. przeprowadzić projekt „Historia mówiona” – zakładający zebranie nagrań relacji przedstawicieli pokolenia wojennego, powojennego i najmłodszego, wychowanego w dobie transformacji ustrojowej w Polsce. Nowa placówka rozważy ponadto przywrócenie serii wydawniczej „Roczniki sosnowieckie”.

Pomysły na działalność popularyzującą historię regionu to z kolei wystawy na tematy związane z dziejami Zagłębia Dąbrowskiego, publikacje popularnonaukowe czy wykłady organizowane w ważne dla lokalnej historii rocznice. Organizowane mają być wydarzenia promujące szeroko rozumianą kulturę Zagłębia, patriotyzm jego mieszkańców czy też gospodarczą i naukową przeszłość oraz współczesną aktywność.

Pierwsza wystawa Instytutu ma być jednak realizacją zapowiedzi sosnowieckich samorządowców, która padła w kontekście wydania przez wojewodę śląskiego jednego z tzw. zarządzeń zastępczych w świetle tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Wojewoda w grudniu ub. roku zmienił tą drogą nazwę jednego z rond w centrum miasta, dotąd upamiętniającą pochodzącego z Sosnowca b. I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka – na rondo Zagłębia Dąbrowskiego.

Prezydent Sosnowca w poniedziałek zapowiedział na 8 marca wernisaż wystawy poświęconej Gierkowi w sosnowieckim Pałacu Schoena, pod roboczym tytułem "Między Wschodem a Zachodem". Jak zaznaczył, tytuł ten ma nawiązywać do prowadzonej przez b. I sekretarza polityki zagranicznej bardziej, niż wcześniej w PRL, otwartej na kraje zachodnie.

Ekspozycja ma gromadzić m.in. dokumenty i fotografie związane z życiem prywatnym Gierka oraz z jego działalnością na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Sosnowca. „Narrację ekspozycji wzbogacą pamiątki oddające klimat epoki oraz nagrania dźwiękowe i audiowizualne” - zapowiedział dyrektor Muzeum w Sosnowcu. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL