Praca Doroty Nieznalskiej „Lebensborn e.V.” wzbogaciła wystawę kolekcji polskiej sztuki współczesnej II połowy XX i XXI w. w Pawilonie Czterech Kopuł - oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Placówka po raz pierwszy kupiła instalację tej artystki.
Lebensborn to zbrodnicze stowarzyszenie, które zostało założone w hitlerowskich Niemczech w 1935 r. przez Heinricha Himmlera. Miało ono służyć „odrodzeniu aryjskiej rasy” i stworzeniu „nowych, niemieckich nadludzi”. Na terenie III Rzeszy powstało kilkanaście ośrodków Lebensborn, w których przebywały urodzone tam, albo adoptowane dzieci. W okupowanej Polski było pięć dużych ośrodków tego stowarzyszenia.
„Lebensborn e.V.” to instalacja składająca się z dwóch elementów rzeźbiarskich, przetworzonych przez Nieznalską materiałów dokumentalnych oraz skompilowanej wersji filmu z 1952 r. - „Choroby psychogenne w okresie niemowlęcym”. Dokument pokazuje jaki wpływ na rozwój dziecka ma pozbawienie go kontaktu z matką.
Iwona Dorota Bigos, kierownik Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki, podkreśliła w piątek, że dwa obiekty rzeźbiarskie tworzące jeden z elementów instalacji Nieznalskiej, nawiązują bezpośrednio do ośrodków Lebensborn, w których znajdowały się małe dzieci. „To dwa przetworzone, szpitalne łóżeczka dziecięce (…) jedno z nich jest przewrócone i załadowane betonem” - mówiła Bigos. Innym elementem instalacji jest seria pocztówek przedstawiających ośrodki Lebensborn.
„Lebensborn e.V.” można było wcześniej obejrzeć w Pawilonie Czterech Kopuł na wystawie czasowej. Teraz uzupełni część wystawy stałej, poświęconą „Pamięci wojny”.
Praca Nieznalskiej jest rezultatem wieloletnich badań artystki nad działalnością nazistowskiego stowarzyszenia Lebensborn.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/