Ponad 60 prac, głównie grafik, surrealisty Salvadora Dalego zagości na stałe w Muzeum Magicznego Realizmu w willi Ochorowiczówka w Wiśle. Oglądać je będzie od piątku – poinformował kustosz Muzeum Sebastian Chachołek.
„Prezentowane na ekspozycji grafiki to zbiór ponad sześćdziesięciu unikalnych prac na papierze: oryginalnych akwafort, linorytów, cynkografii czy stalorytów w większości sygnowanych przez Salvadora Dalego jako egzemplarze autorskie” – powiedział Chachołek.
Zdaniem kustosza, prezentowana kolekcja jest fenomenem w skali kraju. Wśród prac, które będzie można zobaczyć, są m.in. znane dzieła: "Kuszenie św. Antoniego", "Dworzec w Perpignan", "Wenecja", "Lenin Tiger i Assumpta corpuscularia lapislazulina". W tzw. cyklu prac hiszpańskich w Ochorowiczówce obejrzeć można m.in. "Hiszpanię", "Odkrycie Ameryki - Sen Krzysztofa Kolumba", "Sobór ekumeniczny" i "Zamek Gali".
Wystawa obejmuje też plakaty z 1969 r. zamówione u artysty przez Koleje Francuskie, serię litografii stworzonych przez Dalego w związku z promocją otwarcia Teatru-Muzeum w Figueres oraz drzeworyty z ilustracjami do „Don Kichota” Miguela Cervantesa i „Boskiej Komedii” Dantego.
Chachołek powiedział, że uzupełnieniem ekspozycji będą przedmioty tzw. sztuki użytkowej. „Odwiedzający Ochorowiczówkę zobaczą m.in flakony perfum projektowane przez Dalego i porcelanę Rosenthall malowaną przez niego i sygnowaną jego nazwiskiem. Wystawa obejmuje także okolicznościowe pamiątki, m.in. zdjęcia, albumy, wydawnictwa i medale” – dodał kustosz.
Salvador Dali (1904-1989) był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem i teoretykiem sztuki.
Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle zostało otwarte wiosną br. w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne.
W Muzeum Magicznego Realizmu obejrzeć można obrazy i rzeźby pochodzące ze zbiorów prywatnych. Są wśród nich m.in. dzieła Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Jarosława Kukowskiego, Mariana Michalika, Dariusza Kalety, Marcina Kołpanowicza, Katarzyny Adamiak-Jaśnikowskiej, Jarosława Jaśnikowskiego, Artura Kolby oraz Jacka Szynkarczuka.
Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/