Eksperymentalne prace wideo zrealizowane z wykorzystaniem zaawansowanych technik komputerowych, animacje i fotoksiążki można oglądać na wystawie prezentującej dorobek Katedry Multimediów Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wystawę, która można od piątku oglądać w oddziale Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11, przygotowano w związku z przypadającym w tym roku dwudziestoleciem obecności multimediów w katowickiej ASP.
"Nasza uczelnia ma długą tradycję projektową i artystyczną, z której spuścizny i historii staramy się nieustannie czerpać w Katedrze Multimediów. Mamy jednocześnie świadomość, że musimy nadążać za wyzwaniami, jakie stawia nam współczesność. Tworzymy program dydaktyczny w taki sposób, żeby ewoluował wraz z rozwojem cyberprzestrzeni, nowoczesnych technik komunikacyjnych i technologii kreowania obrazu" – podkreślił kierownik Katedry Multimediów ASP w Katowicach prof. Bogdan Król.
Na wystawie pt. "Multisensoryczne Mediacje 2020" zaprezentowano prace powstałe w trzech pracowniach tworzących Katedrę Multimediów. Interdyscyplinarna Pracownia Działań Multimedialnych pokazuje eksperymentalne prace wideo z wykorzystaniem zaawansowanych technik komputerowych służących do tworzenia dynamicznego obrazu i dźwięku, typografii w ruchu, technologii filmowej, narratorologii oraz działań performatywnych.
Dorobek Pracowni Fotografii ilustrują na wystawie fotografie dokumentalne i fotoksiążki. Pracownia Animacji i Gier Komputerowych prezentuje prace zrealizowane w różnych technologiach – od klasycznych poklatkowych filmów rysunkowych, po cyfrowe realizacje z użyciem programów 3D i wirtualnej rzeczywistości. Są to czołówki, trailery do gier komputerowych, spoty festiwalowe czy animacje oparte na autorskich scenariuszach.
Na wystawie zaprezentowano również prace pedagogów i doktorantów katowickiej ASP. Są to m.in. wyróżniana podczas międzynarodowych festiwali stereoskopowa animacja "Nebulla" zrealizowana w technologii 3D przez dr. Marcina Nowrotka oraz wideodokument koncertu i instalacji multimedialnej "Gdzieniegdzie", zaprezentowanej w Galerii ASP Rondo Sztuki podczas 8 Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza, organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Wystawę można oglądać do 30 kwietnia. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ mmu/