Najnowsza wystawa czasowa Muzeum Warszawskiej Pragi „Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne" ruszy w środę. Jej bohaterami są ludzie, których łączy potencjał, profesjonalizm, talent i to, że ich życie w różny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami stolicy.
"Pomysł na wystawę zrodził się podczas realizacji cyklu spotkań z osobami istotnymi dla historii i rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. Ze względu na duże zainteresowanie zdecydowaliśmy się rozwinąć temat w formie wystawy oraz publikacji, która ukaże się w 2017 roku" - mówiła kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi Katarzyna Kuzko-Zwierz.
"Wystawa ma na celu pokazanie, czy też podbudowanie (...) poczucia dumy, że z Pragi, z prawego brzegu pochodzą naprawdę bardzo ciekawe postaci" - dodała.
Obok sylwetek znanych, jak Agnieszka Osiecka, Stefan Wiechecki "Wiech" czy Jan Wedel, na wystawie przywołane zostały osoby często zapomniane lub rzadko z Pragą kojarzone. Każda z postaci ukazana jest poprzez zestawienie oficjalnego, zawodowego wizerunku z prywatnym, związanym z domem, rodziną i życiem na Pradze.
Wśród 17 portretów znaleźli się m.in. Julian Różycki (farmaceuta, przedsiębiorca, założyciel słynnego bazaru), Kazimierz Szpotański (inżynier elektryk, pionier przemysłu aparatów elektrycznych, współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich), rodzina Majlertów (warszawscy ogrodnicy), rodzina Geberów (właściciele Farbiarni Parowej i Pralni Chemicznej "Ch. Geber") oraz Helena Rzeszotarska (założycielka i właścicielka szkoły żeńskiej na Pradze).
Jak poinformowała kuratorka wystawy Jolanta Wiśniewska do realizacji ekspozycji wykorzystano materiały z prywatnych i publicznych zbiorów, do tej pory niepokazywane lub bardzo rzadko udostępniane. Wystawie towarzyszy ścieżka dźwiękowa.
Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak dodał w rozmowie z dziennikarzami, że "Praga była zawsze dzielnicą bardziej handlową, bardziej przemysłową". "Tutaj się wykuwały też wielkie fortuny warszawskie. Tutaj też powstała też lokalna gwara, powstał taki lokalny klimat przedsiębiorczości i o tym chcemy opowiedzieć" - wyjaśnił.
Zdaniem wiceprezydenta "Praga jest najbardziej autentyczną częścią miasta", ponieważ - jak mówił - "znaczna część lewobrzeżnej Warszawy została obudowana, a praskie kamienice przetrwały wojnę i trwają do dziś".
Jóźwiak zwrócił ponadto uwagę, że Muzeum Warszawskiej Pragi to miejsce, które "bardzo mocno integruje lokalną społeczność". "To tutaj toczą się najważniejsze dyskusje, to mieszkańcy współtworzyli tę placówkę i czują się za nią odpowiedzialni" - podkreślił.
Wystawę zwiedzać można od 24 lutego do 15 maja 2016 roku. Towarzyszyć jej będą m.in. rodzinne warsztaty gwary warszawskiej (odbędą się w sobotę, 27 lutego, o godz. 11 - obowiązują zapisy online), specjalne lekcje i działania edukacyjne, spotkania i wycieczki. Pełen program wydarzeń dostępny jest na stronie muzeum. (PAP)
amt/ agz/