Europa i świat 1918-1939

05.03.2018

Prezes IPN: Pięć Prawd Polaków to przesłanie nadal aktualne

Prezes IPN Jarosław Szarek (P) podczas otwarcia wystawy „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Fot. PAP/K. Świderski Prezes IPN Jarosław Szarek (P) podczas otwarcia wystawy „Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Fot. PAP/K. Świderski

Pięć Prawd Polaków, ogłoszonych na kongresie w Berlinie 80 lat temu, nadal jest aktualnym przesłaniem i ma charakter uniwersalny - powiedział w Opolu prezes IPN Jarosław Szarek, podczas poniedziałkowego otwarcia wystawy "Prawdy Polaków. Manifestacja odwagi i wiary".

Wystawa, zorganizowana przez IPN, poświęcona jest 80 rocznicy I Kongresu Polaków mieszkających w Niemczech, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie, podczas którego ogłoszono Pięć Prawd Polaków.

"Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych wiarą dzieci naszych. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak narodowi służy. Polska naszą Matką, nie wolno o Matce mówić źle. To uniwersalne przesłanie, aktualne także dziś. To był manifest trwania polskości czerpiącej siłę z wierności narodowej tożsamości i wiary oraz służby Ojczyźnie i poczuciu obowiązku na jej rzecz" - przypomniał Szarek.

Szef IPN powiedział, że mieszkający w Niemczech Polacy odważyli się na manifestację swojej polskości w stolicy Niemiec, tydzień przed agresją III Rzeszy na Austrię.

"W państwie nastawionym wrogo do Polaków, w stanie ogromnego zagrożenia ze strony agresywnej niemieckiej władzy i narodowosocjalistycznej idei przepełnionej nienawiścią do wszystkiego co polskie, był to akt odwagi i wierności, za którą zapłacono wysoką cenę. Na początek były szykany, pieczątka +uwaga Polak+ wbita w dokumenty. Potem były wybite szyby, na końcu wywózka do obozów koncentracyjnych i egzekucje" - powiedział Szarek.

Zdaniem prezesa IPN, do Prawd Polaków odniósł się właśnie papież Jan Paweł II, mówiąc w 1991 r. o Polsce, jako o swojej matce. "Czy w tych słowach nie pobrzmiewa echo Pięciu Prawd Polaków? Czy dzisiaj są one świadectwem pokolenia, która bezpowrotnie pochłonął brunatny i czerwony totalitaryzm, czy aktualnym zobowiązaniem?" – podkreślił Szarek.

Do uczestników otwarcia wystawy skierował list prezydent RP Andrzej Duda.

"Ten wielki wiec, gromadzący z inicjatywy Związku Polaków w Niemczech około pięć tysięcy delegatów, był potężną manifestacją polskości - dumnej i nieugiętej, świadomej swych obywatelskich praw i patriotycznych obowiązków" - napisał prezydent. "Trzeba było wówczas ogromnej odwagi i determinacji, aby w hitlerowskiej III Rzeczy, w atmosferze rozbuchanego nazizmu i niemieckiego nacjonalizmu, z taką mocą zadeklarować przywiązanie do wiary ojców, polskiej tradycji i fundamentalnych wartości budujących polską tożsamość. Uchwalone na Kongresie pięć Prawd Polaków tworzyły swego rodzaju katechizm narodowy" - podkreślił Duda.

Wystawa, opracowana przez delegaturę IPN w Opolu w języku polskim i niemieckim, ukazuje wpływ nowo powstałej II Rzeczypospolitej na życie Polaków w Niemczech i ich manifestacje polskości, zarówno na etnicznie polskich obszarach, jakimi były ziemie nad Odrą czy nad Bałtykiem, jak i na terytorium Niemiec środkowych i zachodnich.

Można ją zwiedzać w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Piastowskiej w Opolu do końca marca. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Paweł Tomczyk

masz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL