XIX wiek

28.09.2017

Przemysł naftowy na wystawie w Muzeum Podkarpackim w Krośnie

Wystawa „Przemysł naftowy na Podkarpaciu w fotografii i sztuce w XIX i XX w.” Wystawa „Przemysł naftowy na Podkarpaciu w fotografii i sztuce w XIX i XX w.”

Dzieje przemysłu naftowego na Podkarpaciu opowiadają wykonane w drugiej połowie XIX i w pierwszych dziesięcioleciach XX stulecia fotografie, obrazy, grafiki, rzeźby. Ich wystawę od czwartku można obejrzeć w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

"Ważną rolę w dokumentacji powstającego przemysłu naftowego odegrała dynamicznie rozwijająca się wtedy fotografia. Zdjęcia kopalń, pól naftowych, czy pierwszych nafciarzy wykonywane były przez fotografów objazdowych. Najstarsze zdjęcia pochodzą z lat 60. XIX w." – powiedział PAP dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Są wśród nich m.in. zdjęcia twórcy przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza oraz jego żony Honoraty wykonane przez Antoniego Polkowskiego. Najstarszy album zaprezentowany na wystawie pochodzi z 1865 r. i przedstawia dwór Łukasiewicza w Chorkówce k. Krosna.

Z kolei zestaw 22 zdjęć, które powstały ok. 1910 r. przypomina budynki i urządzenia nieistniejącej już od kilkudziesięciu lat rafinerii ropy naftowej w Krośnie.

Rozwijający się przemysł naftowy był także inspiracją dla malarzy, grafików i rzeźbiarzy. "Stworzone przez nich dzieła poza walorami artystycznymi posiadają także nieocenioną wartość dokumentacyjną" – zauważył Gancarski.

W krośnieńskim muzeum można oglądać 17 akwareli Tadeusza Rybkowskiego. Przedstawiają one pejzaże naftowe z okolic Krosna oraz z Zagłębia Borysławskiego. Na wystawie znalazły się też m.in. karykatury Stanisława Kochanka i rzeźby Władysława Jakieły.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce k. Krosna.

W 1854 r. w Bóbrce na Podkarpaciu Łukasiewicz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, zwaną wtedy kopalnią oleju skalnego. Początkowo ropę z naturalnych powierzchniowych wycieków zbierano do drewnianych kubłów. Później drążono ręcznie doły, rowy i studnie dochodzące do 60 m głębokości. Do chwili obecnej czynny jest jeden z pierwszych szybów - kopanka "Franek".

Autor: Alfred Kyc

Edytor: Paweł Tomczyk (PAP)

kyc/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL