Wystawę "Radom trzech wyznań. Historia miasta od zaborów do wybuchu II wojny światowej" można oglądać od piątku w Archiwum Państwowym w Radomiu. Ekspozycja poświęcona jest dawnym mieszkańcom tego miasta: ewangelikom, wyznawcom prawosławia i judaizmu.
Ekspozycja została zorganizowana z okazji 500-lecia reformacji. Ukazuje Radom i jego mieszkańców od czasów zaborów do wybuchu drugiej wojny światowej. "Celem przedsięwzięcia jest pokazanie istnienia, poza dominującą religią katolicką, innych wyznań, które ubarwiały historię miasta, wpływały na losy i codzienność mieszkańców" - powiedziała PAP jedna w autorek wystawy, Ewelina Majsterek.
Wystawa jest poświęcona wyznaniom: ewangelickiemu, mojżeszowemu i prawosławnemu. Zdaniem Majsterek, przyczyny i okoliczności pojawienia się wyznawców tych religii w Radomiu były różne. "Ewangelicy przybyli do naszego miasta wraz z rozwojem przemysłu, starozakonni - szukając swego miejsca, a prawosławni - pojawili się tutaj w związku z nowym położeniem geopolitycznych naszych ziem" - dodała autorka wystawy.
Ekspozycja podzielona została na cztery części. Trzy z nich przedstawiają poszczególne wyznania, a jedna mówi o ich współistnieniu w mieście.
Jak podkreśliła druga z autorek ekspozycji, Dorota Kitlas, ślady obecności wyznawców różnych religii w historii Radomia można odnaleźć w prezentowanych na wystawie źródłach historycznych pochodzących z zasobów Archiwum Państwowego.
"Jest tu m.in. bogata korespondencja władz gubernialnych, miejskich oraz akta metrykalne dla poszczególnych wyznań, a także materiały kartograficzne, druki ulotne i dokumenty osobowe oraz fotografie" - powiedziała Kitlas. Wystawa czynna będzie do jesieni 2018 r. (PAP)
Autor: Ilona Pecka
ilp/ mars/