Retrospektywną wystawę dzieł Władysława Hasiora można oglądać w bydgoskiej Galerii Miejskiej "bwa". Ekspozycja, organizowana w cyklu "Mistrzowie sztuki polskiej" obejmuje około stu dzieł artysty z różnych kolekcji.
"Podstawowym celem wystawy jest przywrócenie polskiemu społeczeństwu, zapomnianego w pewnym sensie, artysty będącego w gronie najwybitniejszych polskich i światowych twórców. Wystawa ma ukazać nieprzemijającą wartość jego artystycznych dokonań, wartość sztuki, która przebudza nawet dzisiaj, przebudza nas - skomercjalizowanych, uwielbiających się, pustych, pozbawionych wrażliwości i metafizyki mieszkańców Polski" - podkreślił Wacław Kuczma, kurator wystawy i dyrektor Galerii Miejskiej "bwa" w Bydgoszczy.
Jak zaznaczył, wystawa ma budzić refleksję, szczególnie młodego pokolenia. Twórcy wystawy stawiali sobie za jeden z głównych celów ekspozycji także przedstawienie Władysława Hasiora jako artysty światowej miary.
Na wystawę złożyło się blisko sto prac Władysława Hasiora: sztandary, portrety, asamblaże (kompozycje z gotowych przedmiotów), obiekty przestrzenne oraz fotografie pomników i prac znajdujących się w galerii Muzeum Tatrzańskiego na wystawie stałej. Uzupełnieniem są wydruki fotografii, wydruki wpisów do kronik wystaw oraz prezentacja multimedialna 1500 przeźroczy dokumentujących obserwowane przez Hasiora zjawiska ówczesnej polskiej przestrzeni społecznej.
"Zapis ten jest istotny z powodu zachowania w pamięci przez autora zanikających wartości kulturowych, ale także zapis szczególnego niechlujstwa ładu przestrzennego. Prezentacja ta ukazuje twórcę będącego doskonałym obserwatorem i kronikarzem specyfiki polskiej przestrzeni w kontekście zjawisk ogólnoświatowych" - dodał Kuczma.
Przezrocza prezentowane są na kilku monitorach w układzie haseł utworzonych przez artystę. Elementem prezentacji jest także projekcja pięciu filmów autorstwa Grzegorza Dubowskiego, opowiadająca historię artysty i jego twórczości.
Władysław Hasior (1928-1999) to polski artysta rzeźbiarz, malarz, scenograf, przez całe życie związany z Podhalem. Sobotniemu wernisażowi towarzyszył wykład Heleny Pitoń, kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycję można zwiedzać do 24 listopada. (PAP)
olz/ drag/