Kultura i sztuka po 1989 roku

02.10.2018

Skarb Średzki na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Złota korona ślubna z XIV w., która prawdopodobnie należała do pierwszej żony Karola IV Luksemburskiego. Fot. PAP/M. Kulczyński Złota korona ślubna z XIV w., która prawdopodobnie należała do pierwszej żony Karola IV Luksemburskiego. Fot. PAP/M. Kulczyński

Kompletny Skarb Średzki, w tym koronę wykonaną w XIV w., XIII-wieczną zaponę z kameą oraz złote zawieszki z końca XII w. od wtorku będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP Anna Kowalów, rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawa zorganizowana została z okazji trzydziestolecia odkrycia Skarbu Średzkiego. „Skarb uważany jest za jedno z najważniejszych znalezisk tego rodzaju w Europie, przede wszystkim ze względu na obecność arcydzieła średniowiecznej sztuki złotniczej: złotej korony kobiecej, niezrównanej w swej urodzie i kunszcie wykonania” – powiedziała.

Dodała też, że po raz pierwszy razem pokazane zostaną wszystkie jego elementy: klejnoty w tym korona z XIV wieku, XIII-wieczna zapona z kameą oraz złote zawieszki z końca XII wieku, a także złote i srebrne monety oraz fragmenty naczyń ceramicznych, w których skarb był zabezpieczony przez swych średniowiecznych właścicieli.

„Dzięki temu, że w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajdują się obecnie już wszystkie znane elementy skarbu odnalezione w 1988 r., stało się możliwym dokonanie ponownej rekonstrukcji korony i zbliżenie się do oryginalnego wyglądu tego bezcennego zabytku” – mówił kurator wystawy Jacek Witecki. Jak wyjaśnił, w koronie umieszczono jej zachowane, oryginalne fragmenty, które odzyskane zostały już po pierwszej rekonstrukcji dokonanej w Krakowie ponad 20 lat temu, kiedy to brakujące części zastąpiono kopiami.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także materiały archiwalne: fotografie, rysunki i dokumenty przypominające okoliczności odkrycia skarbu.

Klejnoty wchodzące w skład Skarbu Średzkiego pochodzą prawdopodobnie ze skarbca Luksemburgów, z czasów panowania (1347-78) Karola IV. Władca ten zaciągał pożyczki u żydowskich bankierów w Środzie Śląskiej. 

Pierwsze elementy skarbu odnaleziono w 1988 r. na wysypisku w Środzie Śląskiej. Złote przedmioty trafiły tam razem z gruzem, pochodzącym z prac rozbiórkowych na terenie miasta - sprawą zainteresowali się archeolodzy. Ostatecznie odnaleziono złote i srebrne przedmioty, które po scaleniu stworzyły unikatowej wartości zespół średniowiecznych klejnotów i monet.

Skarb średzki został przekazany do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i po raz pierwszy pokazany tam w 1997 r., następnie znalazł się jako stały depozyt na ekspozycji w Środzie Śląskiej. Korona i inne zabytki były prezentowane na wystawach w Warszawie, Dreźnie, Valladolid i w Brukseli.

Wystawę będzie można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym od 2 października do 30 grudnia. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL