Niemal 200 dzieł sztuki, będących przykładem śląskiej metaloplastyki i złotnictwa pierwszej połowy XX w., tworzy wystawę, którą od poniedziałku będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
„Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu” to najważniejsza tegoroczna wystawa przygotowana przez wrocławskie Muzeum Narodowe. „To jednocześnie pierwsza prezentacja mało znanej i w niewielkim stopniu zbadanej twórczości artystów rzemieślników działających na Śląsku w pierwszej połowie XX w.” - powiedziała PAP rzeczniczka placówki Anna Kowalów.
Na ekspozycji zgromadzono niemal 200 przedmiotów wykonanych w stylistyce różnych trendów modernistycznych – od secesji, poprzez art deco, po późne nurty okresu modernizmu. To z jednej strony dzieła sztuki sakralnej - kielichy mszalne, monstrancje, cyboria, chrzcielnice czy świeczniki, z drugiej zaś zabytki świeckie - kraty, figury, wyroby złotnicze.
Jak podkreślają organizatorzy wystawy, większość z tych eksponatów na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających, ponieważ przechowywane są w klasztornych i kościelnych skarbcach, zdobią domy prywatne i instytucje.
„Podjęliśmy pewne ryzyko sprowadzenia rzeczy, których zazwyczaj na wystawach nie można oglądać. Z jednej strony są to te obiekty, które są cały czas używane w kościołach, z drugiej strony przedmioty o bardzo dużych rozmiarach, które trzeba było zdemontować z ich stałych miejsc i przetransportować do muzeum. Udało nam się pozyskać na przykład wielką kratę z drzwi banku w Prudniku, chrzcielnicę z kościoła św. Józefa Rzemieślnika z Wrocławia, a nawet fragment ołtarza z kościoła św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie–Koźlu” – mówił kurator wystawy Jacek Witecki.
Prezentowane na wystawie dzieła wyszły spod rąk wybitnych przedwojennych wrocławskich artystów rzemieślników. Można zatem zobaczyć prace złotnika Ericha Adolfa, czy artysty metaloplastyka Jaroslava Vonki.
Adolf pracował dla Kościoła katolickiego. Tworzył duże projekty obejmujące wystrój wnętrz i wyposażenie świątyń. Vonak – pochodzący z Czech mistrz metaloplastyki – stworzył np. detale zdobiące budynki Politechniki Wrocławskiej, czy elementy wystroju wnętrza wrocławskiego ratusza.
Wystawę można zwiedzać do 15 czerwca.(PAP)
pdo/ mow/