Kultura i sztuka po 1989 roku

11.11.2018

Toruń: otwarto wystawę „Malarstwo wciąż żywe” w CSW

Wystawa „Malarstwo wciąż żywe” Wystawa „Malarstwo wciąż żywe”

Wystawę „Malarstwo wciąż żywe” otwarto w niedzielę w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu. Tworzy ją ok. 200 dzieł najwybitniejszych twórców XX wieku m.in. Pablo Picassa czy Henriego Matisse'a. To impreza towarzysząca Festiwalowi Filmowemu Energa Camerimage.

Dzieła sztuki trafiły do Torunia z Berlina - z kolekcji Michaela Haasa. Otwarcie wystawy podzielono na dwie części. Najpierw odbył się wernisaż ekspozycji Dimitrisa Tzamouranisa w siedzibie fundacji Tumult w Toruniu. Stanowi ona jedną z części wystawy "Malarstwo wciąż żywe".

"Nie byłoby tej wystawy, gdyby Michael Haas nie przedstawił mnie Dimitrisowi Tzamouranisowi - autorowi prac pokazywanych w siedzibie naszej fundacji. Widząc jego dzieła w galerii Michaela od razu powiedziałem, że powinniśmy tę wystawę zaprezentować w naszym budynku. Michael przyjechał do Torunia kilka miesięcy temu i zachwycił się tym miejscem - uznając, że to właściwy anturaż dla tego rodzaju sztuki" - mówił założyciel fundacji Tumult oraz twórca festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.

Dzieła Tzamouranisa pokazywane są od niedzieli w ramach ekspozycji "Ogród Młodości". Po jej otwarciu miłośnicy sztuki przenieśli się do siedziby CSW, którego wszystkie piętra zajmuje wystawa "Malarstwo wciąż żywe". Składają się na nią obrazy olejne, akwarele, pastele, rysunki na papierze, a także rzeźby najwybitniejszych twórców XX wieku. W Toruniu można zobaczyć dzieła takich autorów jak np. Henri Matisse, Pablo Picasso, Andy Warhol, Otto Dix czy Anselm Kiefer. Wśród dzieł są także prace jednego z twórców polskiej emigracji Pinchasa Bursteina ps. Maryan, a także młodych artystów Sławomira Elsnera, Marcin Łukasiewicza, Tomasza Kowalskiego czy Wojciecha Zasadniego.

Odrębne prezentacje, które są częścią wystawy głównej poświęcone zostały twórczości Jakoba Mattnera i Joachima Elzmanna.

"Kto by pomyślał, że po 30 latach od odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości będziemy mogli w Toruniu oglądać tak wspaniała wystawę z kolekcji Michaela Hassa. To fragment historii naszej niepodległości, którą budują tacy ludzie jak Marek Żydowicz, ale i wszyscy, którzy z wielką pasją zajmują się tym, co jest dla nich najdroższe" - powiedział w niedzielę marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Prezydent Torunia Michał Zaleski dodał, że wszyscy uczestnicy otwarcia wystawy są w miejscu, które zadedykowane jest mottu, że malarstwo jest wciąż żywe i trzeba w nim poszukiwać nowoczesności. "Państwa obecność świadczy o tym, że w stulecie niepodległości ta wystawa dodaje blasku i światła najjaśniejszej, ukochanej Rzeczpospolitej" - ocenił Zaleski. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL