„Tradycje winiarskie na przedwojennej pocztówce Zielonej Góry” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w środę w tamtejszym muzeum. Ekspozycja wpisuje się w trwające w Zielonej Górze dni miasta zwane Winobraniem.
Powiększone kopie pocztówek przedstawiają Zieloną Górę na przełomie XIX i XX w. - ówczesny Gruenberg in Schlesien.
Na ekspozycję złoży się 78 plansz, na których zostały zreprodukowane przedwojenne pocztówki. Te pochodzą ze zbiorów Sławomira i Jacka Ronowiczów, którzy od 16 lat tworzą swoją kolekcję liczącą obecnie 975 kart.
Każda z plansz zawiera także dokładny opis obiektów, sytuacji, a czasami też postaci będących bohaterami obrazów. Znajdziemy na nich także współczesne nazwy ulic, by łatwiej było dociec, gdzie dany obiekt się znajduje. Nie zapomniano również o podaniu nazw wydawców, którzy przyczynili się do powstania pocztówek.
Powiększone kopie pocztówek przedstawiają Zieloną Górę na przełomie XIX i XX w. - ówczesny Gruenberg in Schlesien. Na kartkach znaleźć można niemal wszystkie aspekty życia w przedwojennej Zielonej Górze - uprawę winorośli, produkcję wina, rekreację i zabawę, handel, a także architekturę.
Na kartkach znaleźć można niemal wszystkie aspekty życia w przedwojennej Zielonej Górze - uprawę winorośli, produkcję wina, rekreację i zabawę, handel, a także architekturę.
„Te niewielkie formy wizualne uświadamiają nam, jak silnie zakorzenione są w naszym mieście tradycje winiarskie, jak sto lat temu żyli tutaj ludzie” - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Alicja Błażyńska.
Jej zdaniem na szczególną uwagę zasługuje seria 19 kartek z jubileuszowego korowodu winobraniowego z 1900 r. Wydawcami tych kartek byli P. Mohr i V. Brocke z Zielonej Góry.
Parada winobraniowa z okazji 750–lecia uprawy winorośli, a także przełomu wieków, odbywała się przed głównym wejściem do zielonogórskiego ratusza i była wyjątkowo barwnym widowiskiem.
Korowód otwierali trzej heroldowie i 12 panien ubranych w narodowe i regionalne stroje, a w pierwszym szeregu szła Księżniczka Wina (die Weinprinzessin). Jako wielką atrakcję korowodu pokazywano karetę Fryderyka Wielkiego (1712–1786).
W samym pochodzie szli członkowie grupy flamandzkiej, od której rozpoczęła się uprawa winorośli na zielonogórskich wzgórzach, sukiennicy, pracownicy firm zajmujących się produkcją win i innych trunków. Prezentowała się grupa Bachusa, Bractwa Kurkowego oraz gimnastyków.
Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały ok. 700 ha.
Na przełomie XIX i XX wieku winiarstwo w Zielonej Górze zaczęło podupadać. Silną konkurencję zaczęli wówczas stanowić miejscowi producenci piwa, wódki, koniaków, likierów i szampana, którego produkcję rozpoczęto w Zielonej Górze w 1826 roku.
Jedną z najsłynniejszych wytwórni w tym okresie była Grempler & Co. A.-G. Aelteste Deutsche Sektkellerei, która produkowała wina i szampany nagradzane na wielu światowych wystawach.
Po 1945 roku zakłady nazywano Wytwórnią Win Musujących, później Państwową Lubuską Wytwórnią Win. W 1999 roku zakład został zlikwidowany.
Od tego momentu w Zielonej Górze nie produkuje się wina na skalę przemysłową, a winiarskie tradycje odradzają się w niedużych, rodzinnych winnicach powstających w okolicach tego miasta.
„Wszystkich zainteresowanych tradycjami winiarskimi, historią i wyglądem miasta w XIX i XX wieku zapraszamy na wernisaż wystawy i spotkanie z autorami kolekcji. Ekspozycja będzie czynna do 27 października br. Przy okazji warto również zobaczyć Muzeum Wina - jedyną w kraju stałą ekspozycję poświęconą winiarstwu, która w okresie Winobrania udostępniana jest codziennie” - powiedziała Błażyńska.
Winobranie 2013 rozpoczęło się w minioną sobotę i potrwa do niedzieli. Dla mieszkańców i gości Winnego Grodu przygotowano gamę imprez kulturalnych i sportowych, koncerty, jarmark i wiele innych propozycji.
Zwieńczeniem święta Zielonej Góry będzie Korowód Winobraniowy - efektowna parada promująca zielonogórskie osiągnięcia, która przejdzie ulicą Bohaterów Westerplatte w sobotę, 14 września. (PAP)
mmd/ mrt/