XIX wiek

10.09.2013 aktualizacja 19.07.2016

Tradycje winiarskie Zielonej Góry na dawnych pocztówkach

Fot. ze zbiorów Sławomira i Jacka Ronowiczów. Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Fot. ze zbiorów Sławomira i Jacka Ronowiczów. Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

„Tradycje winiarskie na przedwojennej pocztówce Zielonej Góry” – to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się w środę w tamtejszym muzeum. Ekspozycja wpisuje się w trwające w Zielonej Górze dni miasta zwane Winobraniem.

Powiększone kopie pocztówek przedstawiają Zieloną Górę na przełomie XIX i XX w. - ówczesny Gruenberg in Schlesien.

Na ekspozycję złoży się 78 plansz, na których zostały zreprodukowane przedwojenne pocztówki. Te pochodzą ze zbiorów Sławomira i Jacka Ronowiczów, którzy od 16 lat tworzą swoją kolekcję liczącą obecnie 975 kart.

Każda z plansz zawiera także dokładny opis obiektów, sytuacji, a czasami też postaci będących bohaterami obrazów. Znajdziemy na nich także współczesne nazwy ulic, by łatwiej było dociec, gdzie dany obiekt się znajduje. Nie zapomniano również o podaniu nazw wydawców, którzy przyczynili się do powstania pocztówek.

Powiększone kopie pocztówek przedstawiają Zieloną Górę na przełomie XIX i XX w. - ówczesny Gruenberg in Schlesien. Na kartkach znaleźć można niemal wszystkie aspekty życia w przedwojennej Zielonej Górze - uprawę winorośli, produkcję wina, rekreację i zabawę, handel, a także architekturę.

Na kartkach znaleźć można niemal wszystkie aspekty życia w przedwojennej Zielonej Górze - uprawę winorośli, produkcję wina, rekreację i zabawę, handel, a także architekturę.

„Te niewielkie formy wizualne uświadamiają nam, jak silnie zakorzenione są w naszym mieście tradycje winiarskie, jak sto lat temu żyli tutaj ludzie” - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze Alicja Błażyńska.

Jej zdaniem na szczególną uwagę zasługuje seria 19 kartek z jubileuszowego korowodu winobraniowego z 1900 r. Wydawcami tych kartek byli P. Mohr i V. Brocke z Zielonej Góry.

Parada winobraniowa z okazji 750–lecia uprawy winorośli, a także przełomu wieków, odbywała się przed głównym wejściem do zielonogórskiego ratusza i była wyjątkowo barwnym widowiskiem.

Korowód otwierali trzej heroldowie i 12 panien ubranych w narodowe i regionalne stroje, a w pierwszym szeregu szła Księżniczka Wina (die Weinprinzessin). Jako wielką atrakcję korowodu pokazywano karetę Fryderyka Wielkiego (1712–1786).

W samym pochodzie szli członkowie grupy flamandzkiej, od której rozpoczęła się uprawa winorośli na zielonogórskich wzgórzach, sukiennicy, pracownicy firm zajmujących się produkcją win i innych trunków. Prezentowała się grupa Bachusa, Bractwa Kurkowego oraz gimnastyków.

Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 roku. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów winogrodników, a uprawy zajmowały ok. 700 ha.

Na przełomie XIX i XX wieku winiarstwo w Zielonej Górze zaczęło podupadać. Silną konkurencję zaczęli wówczas stanowić miejscowi producenci piwa, wódki, koniaków, likierów i szampana, którego produkcję rozpoczęto w Zielonej Górze w 1826 roku.

Jedną z najsłynniejszych wytwórni w tym okresie była Grempler & Co. A.-G. Aelteste Deutsche Sektkellerei, która produkowała wina i szampany nagradzane na wielu światowych wystawach.

Po 1945 roku zakłady nazywano Wytwórnią Win Musujących, później Państwową Lubuską Wytwórnią Win. W 1999 roku zakład został zlikwidowany.

Od tego momentu w Zielonej Górze nie produkuje się wina na skalę przemysłową, a winiarskie tradycje odradzają się w niedużych, rodzinnych winnicach powstających w okolicach tego miasta.

„Wszystkich zainteresowanych tradycjami winiarskimi, historią i wyglądem miasta w XIX i XX wieku zapraszamy na wernisaż wystawy i spotkanie z autorami kolekcji. Ekspozycja będzie czynna do 27 października br. Przy okazji warto również zobaczyć Muzeum Wina - jedyną w kraju stałą ekspozycję poświęconą winiarstwu, która w okresie Winobrania udostępniana jest codziennie” - powiedziała Błażyńska.

Winobranie 2013 rozpoczęło się w minioną sobotę i potrwa do niedzieli. Dla mieszkańców i gości Winnego Grodu przygotowano gamę imprez kulturalnych i sportowych, koncerty, jarmark i wiele innych propozycji.

Zwieńczeniem święta Zielonej Góry będzie Korowód Winobraniowy - efektowna parada promująca zielonogórskie osiągnięcia, która przejdzie ulicą Bohaterów Westerplatte w sobotę, 14 września. (PAP)

mmd/ mrt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL