Wystawa "Trasa M-Z. Trasa Muzeum - Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej” przypomina zorganizowany 44 lata temu pokaz projektów aranżacji plastycznej trasy prowadzącej spod siedziby głównej MNW w Warszawie nad Zalew. Ekspozycja dostępna będzie od 3 września.
Rozpoczynamy nowy sezon wystawą, która dotyczy pewnej utopii, niezrealizowanych projektów, stanowiących próbę wyjścia ze sztuką poza muzeum w przestrzeń miasta - powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie podczas środowej konferencji prasowej w siedzibie placówki. Projekty te były również oryginalnym nowym spojrzeniem na muzeum - dodała.
Ekspozycja "Trasa M-Z. Trasa Muzeum - Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej” upamiętnia zorganizowany w Muzeum Narodowym w Warszawie 44 lata temu pokaz projektów aranżacji plastycznej trasy prowadzącej spod siedziby głównej MNW nad Zalew Zegrzyński.
Rozpoczynamy nowy sezon wystawą, która dotyczy pewnej utopii, niezrealizowanych projektów, stanowiących próbę wyjścia ze sztuką poza muzeum w przestrzeń miasta - powiedziała Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Projekty te były również oryginalnym nowym spojrzeniem na muzeum - dodała.
Kilkudziesięciu artystów, architektów, urbanistów, wśród nich m.in. Zbigniew Dłubak, Stefan Gierowski, Rajmund Ziemski, Magdalena Więcek, Teresa Brzóskiewicz, Władysław Frycz, Tadeusz Wencel, opracowało rozwiązania uwzględniające rozbudowę gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 w stronę skarpy wiślanej oraz utworzenie filii Muzeum w przestrzeni letniska, m.in. na wodach Zalewu Zegrzyńskiego. Inicjatorami przedsięwzięcia "Trasa M-Z" byli Marian Bogusz, rysownik, malarz, rzeźbiarz, animator kultury oraz Jerzy Olkiewicz, publicysta, grafik i architekt.
"Było to środowisko, które realizowało bardzo odważne jak na owe czasy idee, pomysły, projekty. Naszą wystawą chcemy je przywracać, wpisać w historię sztuki współczesnej" - powiedziała PAP Magdalena Nowak z Muzeum Narodowego w Warszawie, która wraz z Łukaszem Strzelczykiem ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala" jest kuratorką wystawy. - Przypominając dawne projekty mamy nadzieję na dyskusję, o tym, czym jest miasto, co je kształtuje, o przestrzeni miejskiej, jako krajobrazie, o statusie sztuki w przestrzeni publicznej" - dodała.
Na wystawie, obok niezwykle atrakcyjnie plastycznie skomponowanych plansz, jest m.in. prezentowany odnaleziony w archiwum TVP czarno-biały film, na którym utrwalone zostały wypowiedzi artystów z roku 1971 r,. m.in. dotyczące "Trasy M-Z", ale i innych rozwiązań plastycznych w przestrzeni miasta.
Pomysły były fantastyczne, np. Zbigniew Dłubak proponował wzdłuż całej trasy wiodącej z Muzeum nad Zalew wymalowanie różnobarwnych wstęg, które niczym znaki drogowe towarzyszyłyby jadącym, a w miejscach niebezpiecznych, np. na zakrętach wstęgi byłyby poprzerywane, +pokawałkowane+, zwracające uwagę na dany fragment drogi. Magdalena Więcek proponowała ustawienie wzdłuż trasy rzeźb i instalacji. Najbardziej oryginalne były projekty dotyczące siedziby Muzeum nad Zalewem; proponowano zlokalizowanie części pawilonów na pontonach bądź na palach lub na pływających podestach, poruszanych ruchem wiatru i kołyszące się na falach Zalewu.
Według dyrektor Agnieszki Morawińskiej tematyka zatacza krąg. "Znajdujemy się w podobnej sytuacji. Nadal myślimy o stworzeniu większej płaszczyzny do pokazywania sztuki współczesnej, do wyjścia z nią poza gmach muzeum" - mówiła podczas konferencji.
Istotnym elementem obecnej ekspozycji w MNW jest tzw. rozszerzona rzeczywistość. Jest to aplikacja, która - dzięki użyciu tabletów - umożliwi obejrzenie projektów z lat siedemdziesiątych w wersji zrealizowanej. W ten sposób wystawa przenosi w wirtualną rzeczywistość projekty, które miały zostać jedynie na papierze. "To nie tylko atrakcja dla widzów, aplikacja z pewnością dostarczy dużo informacji i poruszy wyobraźnię wielu osób, także ludzi sztuki i nauki " - uważa Nowak.
Ekspozycji towarzyszy instalacja Katarzyny Przezwańskiej zrealizowana w niecce nieczynnej fontanny na Dziedzińcu Głównym Muzeum. Przypominająca do złudzenia taflę błękitnej wody przywołuje Zalew Zegrzyński. "Mamy wodę, sadzawkę... bez wody" - mówiła dyr. Morawińska o instalacji.
Wystawa "Trasa Muzeum - Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej" będzie czynna od 3 września do 18 października w Muzeum Narodowym w Warszawie.(PAP)
abe/ mhr/