Kilkadziesiąt niskonakładowych druków ulotnych zaprojektowanych przez Leona Urbańskiego – jednego z najwybitniejszych polskich typografów – można od środy oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Na ekspozycji prezentowane są prace Urbańskiego powstałe w okresie od początku lat 60. XX w. do lat 90. – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
To niskonakładowe druki ulotne, w tym zaproszenia, życzenia, publikacje, towarzyszące imprezom kulturalnym, spotkaniom towarzyskim i środowiskowym. Wiele z nich powstało na zlecenie władz państwowych z okazji spotkań dyplomatycznych czy wizyt delegacji zagranicznych.
„Są one nie tylko świadectwem kunsztu projektowania typograficznego, lecz także rzadkimi dokumentami pokazującymi nieznany szerzej sztafaż obyczajowy i organizacyjny, towarzyszący ważnym wydarzeniom z udziałem władz państwowych” - powiedziała Kowalów.
Według organizatorów wystawy twórczość Urbańskiego inspirowana jest typografią renesansową. „Układy Leona Urbańskiego nie są jednak prostym powielaniem renesansowych wzorów. To raczej forma twórczego dialogu z kanonem, dotycząca skali możliwych odstępstw wpływających na ożywienie kompozycji. Czasem jest to wykorzystanie bardziej wydłużonego arkusza, innym razem odsadzenie inicjału lub pierwszego wiersza, czy niewielkie przesuniecie tekstu wobec osi symetrii kolumny lub łamu, zawsze jednak bez szkody dla harmonii i w zgodzie z często przywoływaną wypowiedzią artysty, że typografia jest przede wszystkim sztuką proporcji” – wyjaśnił Wojciech Kaczorowski, kurator wystawy.
Leon Urbański (1926-1998) wraz z prof. Andrzejem Rudzińskim doprowadził do utworzenia w 1964 r. w Warszawie Doświadczalnej Oficyny Graficznej Pracowni Sztuk Plastycznych. Pracował tam do lat 90. Współpracował jako projektant i grafik książki z największymi wydawnictwami polskimi, m.in. Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Naszą Księgarnią, Państwowym Instytutem Wydawniczym.
Dorobek Urbańskiego w zakresie opracowań graficznych liczy w przybliżeniu 250 książek, 5000 druków ulotnych i blisko 100 znaków graficznych (sygnetów, godeł, logo). Za osiągnięcia w dziedzinie typografii był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wystawę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać do 22 marca. (PAP)
pdo/ dym/