![Premier Beata Szydło (3L) oraz premier Węgier Viktor Orban (2L) zwiedzają Muzeum Narodowe w Krakowie. Fot. PAP/S. Rozpędzik](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201612/szydlo_orban.jpg?itok=Oqblako1)
Premier Węgier Viktor Orban, który w czwartek wieczorem przybył z dwudniową wizytą do w Polski, wraz z szefową polskiego rządu Beatą Szydło zwiedził wystawę malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.
"Jesteśmy zaskoczeni, że tak naprawdę częściowo po wystawie oprowadzał sam premier Orban. Wiele obrazów wywołało żywą reakcję premiera, a pani premier Szydło, związana mocno z Krakowem, odwoływała się także do tradycji malarstwa polskiego" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej. Jak podkreślił, ekspozycja jest "autentycznym wydarzeniem dla kultury Węgier i bardzo ją przybliża widzowi polskiemu".
Na wystawie „Złoty wiek malarstwa węgierskiego" można oglądać prawie 90 prac z lat 1836-1936. Prezentacja podzielona jest na dziewięć grup tematycznych: pierwsze cztery ogniskują się na dziejach malarstwa węgierskiego w XIX w., zaś kolejne pięć ukazuje jego dynamiczny rozwój w następnym stuleciu.
Ekspozycję otwierają portrety postaci zasłużonych dla budowania węgierskiej tożsamości narodowej - Istvana Szechenyiego, Sandora Petofiego i Ferenca Liszta, a także XIX-wieczne malarstwo pejzażowe, m.in. Karolya Marko i Sandora Brodskiego. W kolejnych działach są m.in. portrety eleganckich dam i naturalistyczne sceny z udziałem ludu, wizerunki nowoczesnego Budapesztu. Na końcu ekspozycji są mroczne prace Lajosa Vajdy i Imre Amosa, zapowiadające nadejście wojny.
Według informacji PAP, po obejrzeniu ekspozycji Szydło i Orban udali się do Willi Decjusza na kolację, podczas której mają nieformalnie rozmawiać o przygotowaniach do szczytu UE, o migracjach, bezpieczeństwie i gospodarce. Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli z udziałem szefów państw i rządów krajów członkowskich UE planowany jest na 15 i 16 grudnia. Wśród jego głównych tematów mają znaleźć się migracje oraz unijna polityka azylowa.
W piątek, w drugim dniu wizyty Orban weźmie udział w konferencji naukowej "Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów".
Konferencja, organizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, nawiązuje do obchodzonego w 2016 r. stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka - historyka, znawcy dziejów Europy Środkowej i Węgier, a także postaci istotnej dla formowania się węgierskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.
Orban, który uczestniczył w wykładach prof. Felczaka w tamtym okresie, ma wygłosić wykład poświęcony postaci historyka. Konferencja została też objęta przez szefa węgierskiego rządu honorowym patronatem.
Prawdopodobnie z Orbanem spotka się przy okazji jego wizyty w Polsce również prezes PiS Jarosław Kaczyński. (PAP)
bko/ par/ jbr/