Europa i świat po II wojnie światowej

15.05.2018

W Instytucie Polskim w Sofii otwarto wystawę o zimnej wojnie

W Instytucie Polskim w Sofii otwarto we wtorek wystawę fotograficzną poświęconą zimnej wojnie. Autorzy Sławomir Stępień i Paweł Sasanka zatytułowali ekspozycję „Krótka historia podzielonego świata”.

Na wystawie pokazano zarówno znane zdjęcia będące symbolami, jak i fotografie wraz z opisami, które mają skłonić odwiedzających do refleksji o trwającym niemal pół wieku okresie historii ludzkości.

Według autorów wystawa „jest zaproszeniem do podróży w nieodległą przeszłość, w realia konfliktu, który przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata”.

„Totalny i wielopłaszczyznowy charakter zimnowojennej konfrontacji odcisnął swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie, z pewnością pozostawiłaby poczucie niedosytu. Mając to na uwadze, zaproponowaliśmy autorskie i siłą rzeczy subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny, nadając jej formę wielowątkowej opowieści. Składają się na nią wydarzenia, zjawiska i ich różne aspekty, główni bohaterowie, znaczące – choć czasem mało znane lub wręcz zapomniane – dla przebiegu tego konfliktu” - stwierdzają.

Mówiąc o pracy nad projektem, Sławomir Stępień podkreślił ogrom pracy; autorzy mieli wybrać 300 zdjęć spośród kilku tysięcy.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ ron/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL