Kolekcję rysunków współczesnych hiszpańskich artystów prezentuje od soboty Instytut Cervantesa w Krakowie. Kuratorki wystawy podkreśliły, że w stosunku do ubiegłych lat w Hiszpanii wzrosła ranga rysunku jako formy sztuki.
„O tym, że zmieniło się postrzeganie rysunku jako środka wyrazu artystycznego świadczy wysoka frekwencja twórców rysunków na prestiżowych targach sztuki Arco, które odbyły się w marcu w Madrycie. Wcześniej rysunek traktowano raczej jako +szkic pod inną formę sztuki+, nie postrzegano go tak poważnie” – mówiły zgodnie PAP kuratorki wystawy Alicia Ventura i Marta Ruiz Espinós.
W Krakowie są prace zarówno młodych, utalentowanych artystów, jak i uznanych już twórców. Kuratorki szczególną uwagę zwróciły na rysunki Bernardiego Roiga oraz Moisesa Mahiquesa. Prace obu tych artystów wyróżniają wyraźne, czarne linie. Ich bohaterami są postacie o niewyraźnych kształtach, zaplątane w sieci czarnych linii. Roig, którego szkic „Menistectomia” można podziwiać na głównej ścianie wewnątrz galerii krakowskiego Instytutu, jest artystą wystawiającym w galeriach europejskich i amerykańskich. Krytycy cenią go również jako rzeźbiarza oraz twórcę instalacji.
Z kolei prace Mahiquesa znajdują się w licznych instytucjach kultury w różnych miastach Hiszpanii. Wielokrotnie nagradzany za twórczość w dziedzinie sztuk plastycznych od 1997 r. prezentuje na wystawach indywidualnych często wielkoformatowe prace, wysoko ocenianie przez krytyków.
Autorami innych rysunków na wystawie w Krakowie są m.in. Fernando Prats, Juan Olivares, Carlos Domingo Redon, Nieves Torralba, Francisco Sebastion Nicolau, Chema Cobo. Rysunki pochodzą z kolekcji prywatnych Tomasa Ruiza z Walencji oraz z kolekcji firmy DKV Seguros z Saragossy.
Instytut Cervantesa organizując wystawę chce zwrócić uwagę na rolę, jaką we współczesnej kulturze odgrywają mecenasi sztuki, sponsorzy, prywatne instytucje. "W Hiszpanii prywatny mecenat ma coraz większe znaczenie. Dzięki kolekcjonerom, ale i wielkim korporacjom, powstają u nas olbrzymie kolekcje cennych dzieł. Wielu zdolnych artystów korzysta też z programów edukacyjnych, staży, na które nie byłoby funduszy ze środków publicznych" - powiedziały kuratorki wystawy.
Wystawę prezentował już Instytut Cervantesa w Monachium i Berlinie. W Krakowie czynna będzie do 29 maja, potem pojedzie do Lizbony.(PAP)
bko/ mhr/