Kultura i sztuka po 1989 roku

16.02.2019

W Łodzi wystawa „Nowa Kolekcja” Domu Mody Limanka – do oglądania i przymierzania

Na wystawie „Prototypy: Dom Mody Limanka. Nowa Kolekcja” będzie można nie tylko oglądać, ale i przymierzać stroje stworzone z prac należących do Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej wernisaż zaplanowano na piątek.

Jak podkreślają twórcy nowej wystawy w łódzkiej instytucji prezentującej sztukę nowoczesną, będzie ona unikatowa nie tylko ze względu na prezentowane eksponaty. Miejsce ich ekspozycji przyjmie bowiem formę showroomu, czyli sklepowego salonu.

"Goście będą mogli oglądać i przymierzać ubrania +wyprodukowane+ przez Dom Mody Limanka z prac należących do kolekcji Muzeum" – wyjaśniła Karolina Drożdż z Muzeum Sztuki (MS) w Łodzi.

Dodała, że już podczas piątkowego wernisażu będzie można założyć m.in. "Tasty" - spodnie materiałowe we "wzór konsumpcyjny z lampasem akcentującym wzrost kapitału symbolicznego, wyprodukowane z prac takich jak: +Relief 1+ Henryka Stażewskiego, +Sztuka konsumpcyjna+ Natalii LL i +Sztuka=Kapitał+ Josepha Beuysa".

Na zwiedzających czekać będzie również przymierzalnia i ścianka do robienia zdjęć "selfie" w ubraniach z kolekcji, a w kawiarni stanie klasyczna ścianka, przy której będzie można "kąpać się w świetle fleszy".

"Bluzka +Burden+, którą możesz przymierzyć w naszym sklepie jest doskonałym przykładem tego, jak łączymy nasze dwie największe pasje – kradzież i tandetę. +Burden+ jest bezpośrednią zżyną z pracy tego pioniera sztuki awangardowej. Jest szyta z nieprzyjaznego środowisku poliestru, który będzie stanowić tradycyjny, nierozkładalny element wystroju natury przez najbliższe 150 lat. Sprawdź, czy z tym performansem będzie Ci do twarzy i koniecznie odwiedź nasz showroom w Galerii MS1" – zachęcają artyści z Domu Mody Limanka.

Wystawa jest elementem projektu "Prototypy", w ramach którego MS zaprasza rozmaitych artystów do zastosowania w swoich działaniach prac z muzealnej kolekcji. Dzięki ponownemu wykorzystaniu dzieł z zasobów placówki mają im zostać nadane nowe konteksty.

"Zaproszeni artyści i artystki użyją dzieł z zasobów muzealnych do prób modelowania współczesnej nam rzeczywistości. Dzięki ich działaniom kolekcja MS będzie jawiła się jako zasób praktyk i metod czekających na ponowne wykorzystanie, aktualizację i uruchomienie" – wskazała Drożdż.

Oprócz Domu Mody Limanka w projekcie "Prototypy" weźmie udział zespół złożony z Barbary Kingi Majewskiej, Michała Libery i Konrada Smoleńskiego oraz Carolina Caycedo. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL