Epoka nowożytna

26.10.2017

W Łodzi wystawa "Tadeusz Kościuszko 1746-1817 - Obywatel Świata"

Tadeusz Kościuszko. Źródło: CBN Polona Tadeusz Kościuszko. Źródło: CBN Polona

Osobisty notatnik Tadeusza Kościuszki, szable i medaliony oraz animacje bitew wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w obronie konstytucji i insurekcji można oglądać od czwartku na wystawie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Ekspozycję "Tadeusz Kościuszko 1746-1817 - Obywatel Świata" przygotowano w ramach obchodzonej w październiku dwusetnej rocznicy śmierci Kościuszki.

"Ukazuje ona życie Tadeusza Kościuszki, jego udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 roku oraz Kościuszkę jako Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Zwiedzający zapoznają się też z losami naszego bohatera po 1794 roku aż do śmierci na emigracji w Solurze w Szwajcarii 15 października 1817 roku" – poinformował p.o. dyrektora łódzkiego muzeum Jacek Wawrzynkiewicz.

Na wystawę złożyły się zarówno pamiątki po Kościuszce, jak i przedmioty upamiętniające jego postać. Jak podkreślił Wawrzynkiewicz, jednym z najciekawszych prezentowanych eksponatów jest osobisty notes z zapiskami Kościuszki z wojny z 1792 r. oraz eksponowane po raz pierwszy medaliony. Można oglądać także kolekcję broni – m.in. szabli oraz cyrkiel, którego Kościuszko używał podczas pobytu w West Point w Ameryce.

Prezentowane zbiory należą do łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeów Narodowych w Kielcach, Warszawie i Krakowie, Biblioteki Kórnickiej oraz kolekcji prywatnych.

"Wystawę skomponowano w ten sposób, że oprócz licznych eksponatów związanych z Kościuszką widzowie będą mogli zobaczyć animacje bitew z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojny w obronie konstytucji i insurekcji. Po ekspozycji zwiedzających poprowadzi nagrany głos lektora" - dodał dyrektor placówki.

Przy okazji otwartej w czwartek ekspozycji muzeum wydało okolicznościową publikację ze zdjęciami eksponatów ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Tadeusz Kościuszko (ur. 4 lutego 1746 r., zm. 15 października 1817 r.) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL