Łódzkie Muzeum Fabryki zaprezentuje prace z poprzednich edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, od 1972 roku organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa „Reminiscencje” zostanie otwarta w sobotę.
Działające na terenie Manufaktury w Łodzi Muzeum Fabryki po raz pierwszy organizuje wydarzenie we współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
"To początek naszej współpracy, ale mogę obiecać, że będzie ona kontynuowana, bo tkaniny w pofabrycznych wnętrzach prezentują się naprawdę spektakularnie. Wystawa jest zapowiedzią 16. Triennale, ale jednocześnie przypomnieniem, jak piękna tradycja stoi za tym wydarzeniem" – podkreśliła dyrektor Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.
Na ekspozycję, która stanowić ma zapowiedź zbliżającego się 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, złożą się prace prezentowane podczas poprzednich edycji. W Muzeum Fabryki będzie można oglądać artefakty Anny Buczkowskiej, Tadeusza Dominika, Lilli Kulki, Izabeli Marcjan oraz Stefana Popławskiego.
Triennale jest największą na świecie imprezą poświęconą sztuce włókna – jego historia sięga 1972 roku. 16. edycja rozpocznie się 5 października. W Muzeum Włókiennictwa będzie można zobaczyć 55 prac artystów z całego świata. Tematem tegorocznej wystawy będzie "Przekraczanie granic".
"Tratujemy ten temat bardzo szeroko. To może być przekraczanie granic naszej psychiki lub granic determinujących podział polityczny świata, ale też pewna wielokulturowość i problemy globalizacji" – zaznaczyła kuratorka Triennale Marta Kowalewska.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/