Kultura i sztuka po 1989 roku

25.04.2018

W Muzeum Ziemi Lubuskiej wystawa "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku...”

Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

W piątek w Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) w Zielonej Górze zostanie otwarta wystawa pt. "Kobieta w malarstwie polskim XX wieku. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie". Obejmie ona ok. 40 obrazów wybitnych polskich malarzy.

Pokaz dopełni kilka obrazów z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej zielonogórskiego muzeum - poinformowała rzecznik MZL Alicja Błażyńska.

Na wystawie znajdą się prace blisko 30 malarzy. Najwcześniejszy z obrazów powstał w 1900 roku, najmłodszy pod koniec XX wieku.

Jak powiedziała kuratorka wystawy Anna Budzałek, "To opowieść o kobietach budowana malarską wizją rodzimych twórców".

Wśród prezentowanych będą dzieła artystów młodopolskich, m.in. Stanisława Dębickiego, Wojciecha Weissa i Alfonsa Karpińskiego. Ponadto obraz Leopolda Gotlieba, a także twórczość formistów - Tytusa Czyżewskiego i Zbigniewa Pronaszki.

Drugą połowę XX wieku reprezentować będą dzieła m.in. Jerzego Nowosielskiego, Wiesława Szamborskiego i Zbysława Maciejewskiego. Klamrą czasową zamykającą zestaw będę obrazy Rafała Bujnowskiego z 2000 roku.

"Na obrazach autorzy ujęli kobiety w różnych sytuacjach - prozaicznych i odświętnych. Pokaz jest okazją do prześledzenia zmian – zarówno prawdziwej metamorfozy w zakresie wyglądu, ale i również transformacji roli społecznej kobiet na przestrzeni wieku" – powiedziała Błażyńska.

Dodała, że to jedna z najważniejszych ekspozycji czasowych organizowanych w tym roku w zielonogórskim muzeum, wpisująca się w 100. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych, po odzyskaniu przez nasz kraj suwerenności. Zagwarantował im to dekret wydany 28 listopada 1918 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokument stanowił, że "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".

Wydarzenie odbywa się w ramach samorządowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa będzie czynna od 27 kwietnia do 24 czerwca br. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Paweł Tomczyk

mmd/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL