Roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim poświęcona jest wystawa, którą można oglądać przy wejściu do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W grudniu minie 101. rocznica wybuchu zwycięskiej insurekcji.
Gospodarzem obchodów jest rokrocznie wielkopolski samorząd. Jak podkreślił marszałek województwa Marek Woźniak, sukces Powstania Wielkopolskiego to w dużej mierze także zasługa kobiet; niepodległość Wielkopolski była możliwa zarówno dzięki wieloletniemu zaangażowaniu kobiet w pracę u podstaw, jak i ich udziałowi w wysiłku zbrojnym.
"Podczas zorganizowanej w maju konferencji, która była poświęcona ogromnej roli, jaką kobiety odegrały w Powstaniu Wielkopolskim podkreślałem, że nadszedł czas, aby zacząć wzbogacać oficjalną narrację na temat tego wydarzenia i uwzględniać udział kobiet w jego sukcesie. Tegoroczna wystawa na wejściu do budynku Urzędu Marszałkowskiego jest poświęcona w całości działalności bohaterek Powstania Wielkopolskiego - w ten symboliczny sposób chcemy oddać im hołd" – powiedział Woźniak.
Na zaprezentowanych przy wejściu do urzędu reprodukcjach oglądać można m.in. zdjęcie żeńskiej drużyny skautowej sprzed wieku. Twórcy wystawy podkreślili, że skautki w czasie zajęć polowych były szkolone w zakresie służby wywiadowczej, kurierskiej, łączności i sanitarno-opiekuńczej.
Jest zdjęcie Bogusławy Zagórskiej – pielęgniarki, która na wieść o wybuchu powstania zdecydowała się poświęcić opiece nad rannymi oraz Izabeli Drwęskiej – organizatorki kobiecej służby medycznej i sanitarnej w Poznaniu, twórczyni i przewodniczącej kobiecego oddziału Czerwonego Krzyża. Oglądać też można fotografię sióstr wraz z podopiecznymi szpitala w Miejskiej Górce.
Twórcy wystawy przypominają, że w czasie powstania kobiety organizowały i tworzyły zaplecze sanitarno-medyczne, organizowały i obsługiwały kuchnie polowe, tworzyły pocztę polową, odpowiadały za łączność jako telegrafistki na pocztach i dworcach kolejowych, a gdy zaistniała taka potrzeba, stawały do boju.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ par/