XIX wiek

27.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

"W stronę Mekki..." - wystawa kobierców modlitewnych w Warszawie

Plakat wystawy "W stronę Mekki..." Plakat wystawy "W stronę Mekki..."

"W stronę Mekki. Kobierce modlitewne ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian", to tytuł wystawy organizowanej przez Zamek Królewski w pałacu Pod Blachą w Warszawie. Kobierców jest ponad 60, a oglądać je można od środy - przez rok. W listopadzie wstęp będzie wolny.

"Nie zapominając o zbrodniach, jakie popełnia Państwo Islamskie na zabytkach sztuki antycznej np. w Palmyrze w Syrii, warto wiedzieć, że spod rąk tkaczy Bliskiego Wschodu wyszły arcydzieła. Kontakt z nimi to na pewno wielka przyjemność i moment na refleksję" - powiedziała we wtorek podczas wernisażu minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska.

"Nasze oceny skrajnych postaw politycznych reprezentowanych przez niektóre odłamy islamu nie mogą wpływać na stosunek do całości zjawiska, jakim jest niezwykle złożona kultura świata muzułmańskiego, budowana od wielu stuleci, która wniosła w kulturę europejską i kulturę światową bardzo wiele wartości" - mówiła minister.

Sztuka tkacka to umiejętność, którą przedstawiciele świata muzułmańskiego posiedli w stopniu wyjątkowym - podkreśliła Omilanowska.

"Do dzisiaj żyjemy w świecie, w którym kobierce tkane na Wschodzie, głównie w świecie muzułmańskim, zdobią wnętrza pałaców, rezydencji, ale także współczesnych mieszkań" - zwróciła uwagę.

Według Omilanowskiej, "uroda kobierców, które kolekcjonowała Teresa Sahakian, jest urzekająca". Obejrzenie wystawy "W stronę Mekki..." oznacza - jak podkreślała minister - możliwość zetknięcia się z "prawdziwym pięknem sztuki tkackiej Wschodu", kontaktu z "wielowiekową tradycją ludzi, którzy kochają piękno i potrafią je zaklinać w dziełach sztuki".

Ekspozycję kobierców modlitewnych oglądać można w pałacu Pod Blachą przez rok - od środy do 31 października 2016 r. W listopadzie wstęp będzie bezpłatny.

Na wystawie znalazło się ponad 60 kobierców, których używali muzułmanie podczas codziennych modlitw. Większość pochodzi z XIX wieku. Wykonano je w trzech ośrodkach kobierniczych Wschodu: anatolijskim, perskim i kaukaskim. Mają niewielkie rozmiary i prostokątny kształt, a ich dekoracje wykorzystują architektoniczny motyw niszy, nawiązujący do kształtu mihrabu - wnęki w sali modlitwy w meczecie, wskazującej kierunek Mekki.

Wystawa organizowana jest w 100. rocznicę urodzin kolekcjonerki Teresy Sahakian (1915-2007).

Urodzona w Warszawie, Sahakian po II wojnie osiadła w Brukseli. Wraz z mężem, Ormianinem, przez lata zajmowała się gromadzeniem dzieł sztuki. Cenną kolekcję ok. 600 kobierców wschodnich - spośród których przeszło 60 można obejrzeć na wystawie - przekazywała Zamkowi Królewskiemu od 1989 roku.(PAP)

jp/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL