Wystawa zatytułowana Muzeum w Zielonej Górze 1945-2015 to najnowsza ekspozycja czasowa, która w najbliższy piątek zostanie otwarta w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej – poinformowała PAP rzeczniczka muzeum Alicja Błażyńska. Placówka obchodzi 70-lecie działaności.
Wystawa jest zróżnicowana pod względem stylistycznym. Składają się na nią zarówno najciekawsze obiekty ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, jak również tablice poglądowe ilustrujące kilkudziesięcioletnią pracę kustoszy.
„Zaprezentowane zostały wszystkie działy funkcjonujące obecnie w Muzeum, zakres oraz specyfika ich pracy. Idea pokazu jest taka, że wydzielone fragmenty przestrzeni zostały zagospodarowywane przez poszczególne działy. W każdej z sal znajduje się obiekt dominujący i wiążący zarazem pojedyncze muzealia w spójną całość” - wyjaśniła rzeczniczka.
Dział Sztuki Współczesnej prezentuje dawno nieudostępnianą instalację Grzegorza Przyborka pt. „Styczeń, luty, marzec…”, wokół której pokazane zostały obrazy twórców sztuki współczesnych i najnowszej.
Z kolei makieta zamku Carolath w Siedlisku jest motywem spajającym obiekty z Działu Historycznego i Działu Sztuki Dawnej. XIX-wieczny gobelin Winobranie jest zaproszeniem do zapoznania się z eksponatami i dorobkiem Działu Winiarskiego.
Na wystawie wyróżnione zostały także te segmenty działalności muzealnej, które na co dzień nie zawsze są utożsamiane z pracą w tej instytucji, jak choćby działalność naukowa, wydawnicza, oświatowa oraz administracyjno-gospodarcza.
Zwiedzający będą także mieli okazję zapoznać się z efektami pracy pracowni plastycznej, a także aktywności marketingowej i promocyjnej muzeum – podkreśliła Błażyńska.
Jubileusz 70-lecia Muzeum jest zarazem zamknięciem pewnego etapu w dziejach tej placówki. Tego dnia nastąpi oficjalne pożegnanie odchodzącego na dr. Andrzeja Toczewskiego – pełniącego od 17 lat funkcję dyrektora.
Za kadencji Toczewskiego powstały w ramach tej instytucji ważne ekspozycje stałe: Muzeum Dawnych Tortur i Muzeum Wina, ponadto rozwinięta została działalność wydawnicza, a w wyniku szczególnego zintensyfikowania pracy naukowej czworo pracowników w ostatnich latach uzyskało tytuł doktora.
Po wernisażu opisanej wystawy i uroczystym spotkaniu z okazji jubileuszu placówki odbędzie się część artystyczna. W niej przewidziano m.in. recital fortepianowy japonki Miho Kurihary.
Miho Kurihara jest laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych. Otrzymała liczne nagrody, m.in. nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nagano (2002), III nagrodę na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Wiedniu (2007) oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Musica Classica” w Moskwie (2012). Występowała z recitalami w Japonii, w Polsce i w wielu innych krajach. Grała także na koncertach, międzynarodowych.
Pasją Kurihary jest także promowanie i wspieranie wymiany polsko-japońskiej, szczególnie w zakresie muzyki. W latach 2005-2014 roku współpracowała przy organizacji międzynarodowych kursów pianistycznych i muzycznych dla Japończyków, które odbywają się każdego lata na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.
Obecnie pracuje jako ekspert kultury polskiej w Instytucie Polskim w Tokio - przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Japonii występuje w różnych produkcjach muzycznych oraz kulturalnych jako pianistka i tłumaczka.
Pianistka w 2009 roku grała w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wówczas została zaproszona do udziału w zorganizowanej w nim Japońskiej Nocy w muzeum. (PAP)
mmd/ par/