Kultura i sztuka po 1989 roku

17.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

We Włocławku otwarto wystawę instrumentów ludowych

Wystawa "Burczybasy, bazuny i mazanki. Instrumenty polskiej muzyki ludowej" Wystawa "Burczybasy, bazuny i mazanki. Instrumenty polskiej muzyki ludowej"

Wystawę "Burczybasy, bazuny i mazanki. Instrumenty polskiej muzyki ludowej" we wtorek otwarto w Muzeum Etnograficznym" we Włocławku. Prezentowane jest prawie 100 eksponatów z różnych regionów Polski.

"Naszą wystawę podzieliliśmy na dwie części - według regionów pochodzenia i według systematyki instrumentów, czyli podziale na chordofony (strunowe), aerofony (źródłem dźwięku drgające powietrze), membranofony (źródłem dźwięku membrany) i idiofony (samobrzmiące)" - powiedział PAP autor wystawy Michał Kwiatkowski.

Można zobaczyć wyróżnione w tytule wystawy burczybasy i bazuny z Kaszub i mazanki z Wielkopolski. Burczybasy to instrumenty w kształcie beczułki z membraną skórzaną lub drewnianą z umieszczonym w środku końskim włosiem, którego pocieranie powoduje drganie przenoszone na membranę, co wywołuje basowe buczenie. Bazuny to długie drewniane trąby, a mazanki to proste instrumenty strunowe podobne do skrzypiec o wysokim dźwięku, wykorzystywane w zestawie z dudami.

Na wystawie są różnego rodzaju skrzypce, trąbki, piszczałki i bębenki, a także maryny, suki biłgorajskie, liry korbowe, ligawy, gwizdki, okaryny, fujarki, cytry, cymbały, kołatki.

Dużą część ekspozycji zajmują instrumenty dudowe, w odmianach regionalnych: wielkopolskie, podhalańskie, żywieckie i beskidzkie. Wystawiono m.in. popularnego w Wielkopolsce kozła białego (weselnego), ale i najprostszy instrument dudowy - sierszeńki, służące głównie przyszłym dudziarzom do nauki.

Wystawiono również harmonie, które w latach 30. zeszłego wieku stały się popularnym instrumentem wiejskich zespołów w różnych regionach. Pokazano harmonie ręczne i pedałowe, tzw. polskie.

Ekspozycję uzupełniają fotografie z lat 1930-1970 przedstawiające wiejskich muzykantów z centralnej Polski.

Na wystawie prezentowane są instrumenty głównie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu, a także Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Ekspozycja będzie czynna do 19 października. (PAP)

rau/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL