Kultura i sztuka po 1989 roku

02.02.2018

We Wrocławiu wystawa obrazów z kadrów z filmu "Twój Vincent"

Wystawa obrazów - kadrów z filmu „Twój Vincent” w Centrum Innowacji Przejście w Przejściu Świdnickim. Fot. PAP/M. Kulczyński Wystawa obrazów - kadrów z filmu „Twój Vincent” w Centrum Innowacji Przejście w Przejściu Świdnickim. Fot. PAP/M. Kulczyński

Wystawa składająca się z 25 obrazów - kadrów z filmu "Twój Vincent” - prezentowana będzie od piątku we wrocławskim Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim.

"Twój Vincent", polsko-brytyjski film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, to pierwszy w historii film animowany, w całości namalowany na płótnie, opowiadający historię tajemniczej śmierci van Gogha. Film złożony jest z około 65 tys. obrazów, a prace nad nim trwały 7 lat.

Obraz otrzymał szereg nagród, m.in. Europejską Nagrodę Filmową za najlepszy film animowany. W tym roku został także nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

Część obrazów powstała we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), która jest koproducentem animacji.

Na wystawie we wrocławskim Centrum Innowacji można zobaczyć 25 kadrów z filmu. Zostanie zaprezentowany m.in. obraz z listem, który jest motywem przewodnim filmu, portret Doroty Kobieli wykonany w technice naśladujacej styl van Gogha czy kadr z filmu w czterech wersjach kolorystycznych, stworzony po to, by wybrać jedną tonację, obowiązującą we wszystkich innych obrazach – poinformowała Beata Turska z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Obrazy pochodzą z kolekcji Miasta Wrocław i były dotychczas prezentowane dwukrotnie – podczas polskiej premiery filmu w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w Centrum Technologii Wizualnych.

Wystawę w Centrum Innowacji "Przejście" można zwiedzać do 22 lutego. (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

ato/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL