Wystawę poświęconą byłemu wrocławskiemu metropolicie kard. Bolesławowi Kominkowi - inicjatorowi listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. - otwarto w piątek w Arsenale Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Można ją oglądać do września.
Ekspozycja przygotowana jest z okazji obchodów 50. rocznicy wystosowania listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, w którym znalazły się słynne słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Była wcześniej pokazywana w Muzeach Watykańskich i w budynku parlamentu niemieckiego w Berlinie.
Tytuł wystawy brzmi "Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy". Prezentowana będzie we Wrocławiu do 23 września, a potem trafi jeszcze do Brukseli.
„Kardynał Kominek był wybitna postacią. Jestem dumny z tego, że Polska, choć zza żelaznej kurtyny, mówiła wówczas tak ważne rzeczy dla Europy oraz że myśl o zjednoczeniu Starego Kontynentu miała chrześcijańskie korzenie” - powiedział podczas otwarcia wystawy prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers podkreśliła, że przesłanie orędzia biskupów ma nie tylko wymiar historyczny, ale wpływa też na bieżące relacje w Europie.
„Ono wciąż zachowuje swą aktualność i pozwala budować współpracę pomiędzy naszymi narodami na partnerskich relacjach” - dodała konsul.
Ekspozycja składa się z trzech części, będących opowieścią o kolejnych okresach historii. To: "W cieniu Hitlera: 1939-1945", "W cieniu Stalina: 1945-1956" i "Droga do pojednania: 1956-1974".
Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. zdjęcia, fotokopie gazet, dzieła sztuki i przedmioty z poszczególnych okresów historii oraz przedmioty należące do kard. Kominka.
Szeroko prezentowana jest biografia kard. Kominka, który w czasie wojny jako młody ksiądz potajemnie organizował uroczystości religijne. Przypomniano też lata okupacji Polski, a następnie czasy powojenne; okres stalinowski, internowanie kardynała Wyszyńskiego, wydarzenia Czerwca 1956 roku.
Przywołano takie wydarzenia jak wizyta kanclerza Helmuta Kohla i msza pojednania w Krzyżowej w 1989 roku, traktat między RFN a RP z 14 listopada 1990 r. uznający zachodnią granicę Polski, traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RFN a Polską z 1991 r., przystąpienie Polski do UE w 2004 roku.
W zeszłym roku przypadła 50. rocznica orędzia polskich biskupów do biskupów niemieckich. Orędzie, którego inicjatorem był metropolita wrocławski kardynał Bolesław Kominek, głosiło, że należy położyć kres wielowiekowym konfliktom Niemiec i Polski oraz wybaczyć sobie wzajemnie własne winy. Jest zwane też "orędziem pojednania" m.in. z powodu zawartego w nim zdania: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
Kard. Kominek jest uznawany za jednego z najwybitniejszych biskupów powojennego Kościoła w Polsce. Metropolita wrocławski zmarł w 1974 r.(PAP)
ros/ par/