Od 18 czerwca br. w Muzeum Okręgowym im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy można oglądać wystawę pt. „Wypominki Kresowe - Bydgoszczanie z Kresów Wschodnich w latach 1920-1939”, przygotowaną przez Gizelę i Bogdana Chmielewskich.
Na ekspozycję składają się fotografie, dokumenty i pamiątki, przywiezione na początku lat 20. XX wieku do Bydgoszczy przez mieszkańców Kresów Wschodnich, których rewolucja a potem traktat ryski pozbawiły domów - m.in. rodziny Dunin-Gojżewskich, Górskich, Nowickich, Nowińskich, Nowkuńskich, Mazarakich, Minkiewiczów, Regameyów, Sągajłłów, Stulgińskich, Tittenbrunów, Wołodkowiczów, Woyniłłowiczów.
I tak np. Tadeusz Falkowski, wnuk Ludwika Regameya, radcy bydgoskiego magistratu, współzałożyciela Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy przysłał, specjalnie na wystawę, nagrania utworów swojego dziadka w wykonaniu jego bratanka - światowej sławy kompozytora i pianisty – Konstantego Regameya.
Kolekcję fotografii i dokumentów, którą w ciągu ostatnich dziesięciu lat zgromadziła Gizela Chmielewska – autorka książek pt. „Cierń Kresowy” i „Kropla goryczy” oraz przygotowywanej obecnie monografii kresowej Bydgoszczy - uzupełniają materiały, przechowywane w bydgoskim oddziale Archiwum Państwowego. Są wśród nich świadectwa szkolne m.in. z Kijowa i Słucka.
Na wystawie prezentowane są też dary, jakie w okresie międzywojennym wdzięczni kresowcy przekazali miejskim placówkom kulturalnym. W tym m.in. jeden z miedziorytów Aleksandra Rzewuskiego, który Muzeum Miejskiemu podarował jego ojciec gen. Adam Rzewuski – bratanek Eweliny Hańskiej. A także obraz Leokadii Łempickiej - jedna z kilkudziesięciu prac przekazanych muzeum przez jej brata Michała Łempickiego.
Współczesnym, artystycznym uzupełnieniem ekspozycji jest symboliczny układ przestrzenny, odnoszący się do tragicznych kresowych losów, przygotowany przez prof. Bogdana Chmielewskiego.
Wystawę można oglądać w Spichrzach nad Brdą do 31 sierpnia br.
Źródło: Muzeum Okręgowe im.Leona Wyczółkowskiego