Naszyjniki, przy których zaprojektowaniu wykorzystano drewno dębu sprzed ponad 1000 lat, pochodzące z wałów średniowiecznego Poznania, będzie można oglądać od soboty w rezerwacie archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim.
Na wystawie, która jest zaproszeniem do niecodziennego obcowania z historią, zobaczyć będzie można 12 naszyjników. Biżuteria autorstwa Anny Orskiej wykonana została ze stali szlachetnej oraz drewna dębowego sprzed 1000 lat.
Drewno, z którego powstała biżuteria, było materiałem stosowanym przy wznoszeniu budowli średniowiecznego Poznania, np. wałów. "Postanowiliśmy wykorzystać je, aby w oryginalny sposób przypomnieć o przeszłości naszego miasta" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu Marzena Szmyt.
"Oglądając piękne okazy biżuterii warto pomyśleć, że w każdy z powstałych naszyjników swój wkład wnieśli średniowieczni budowniczy powstającego wówczas miasta i państwa. Inżynierowie i drwale sprzed tysiąclecia są anonimowymi współautorami wystawy" - napisano na stronie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Jak wynika z badań dendrochronologicznych 121 próbek drewna odkrytych podczas wykopalisk na Ostrowie Tumskim, wały zbudowano ok. roku 971. Ponad połowa użytych podczas wznoszenia wału i
grodu drzew miała ponad 80 lat.
"Każdy z fragmentów drewna, na którym pracowałam był inny. Wiele zależało nie tylko od kształtu, ale twardości surowca. Niecodziennie pracuje się z materiałem, który ma ponad 1000 lat" - powiedziała projektantka naszyjników Anna Orska. Jak dodała, prace nad ich przygotowaniem trwały pół roku.
"Chciałam skoncentrować się na tym, aby pokazać przede wszystkim strukturę drewna w jego naturalnej postaci. Pozostałe elementy miały być jedynie ramą. Inspiracją przy tworzeniu biżuterii było drewno. To ono miało być głównym bohaterem i mam nadzieję, że to się udało" - zaznaczyła.
Podczas konferencji prasowej biżuterię zaprezentowały uczennice Szkoły Baletowej w Poznaniu.
Wystawę "1000 lat w naszyjnikach" będzie można oglądać w Rezerwacie Archeologicznym Muzeum Archeologicznego Genius Loci na Ostrowie Tumskim do 15 marca.
Ekspozycja jest częścią programu zatytułowanego "Współczesne piękno dawnego drewna" realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny od 2012 roku. W ramach tego projektu zrealizowano dotychczas dwie wystawy: "Wyczytane i wyrzeźbione w drewnie" oraz "Archeologiczne inspiracje". W marcu 2014 roku planowane jest otwarcie kolejnej, podczas której zaprezentowana zostanie rzeźba przygotowana w zespole pod kierunkiem prof. Kazimierza Raby z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Anna Orska jest poznańską projektantką biżuterii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) na Wydziale Architektury i Wzornictwa Przemysłowego. Jej biżuteria była pokazywana na wystawach w Nowym Jorku, Mediolanie i Berlinie. W czasie swojej pracy zawodowej przygotowała ok. 1000 wzorów. (PAP)
mat/ abe/