Kultura i sztuka 1945-1989

15.05.2018

Wystawa "The ABC’s of Polish Design" – od piątku na Romanian Design Week

Romanian Design Week Romanian Design Week

Meblościanki, wazony z Włocławka, skuter Osa i inne obiekty symbolizujące sto lat polskiego projektowania znajdą się na wystawie "The ABC’s of Polish Design", którą będzie można oglądać w dniach 18-27 maja na Romanian Design Week w Bukareszcie.

Jak powiedziała PAP p.o. menadżera projektu "Polska design" w Instytucie Adama Mickiewicza Maria Ostrowska, "wystawa, która przedstawia zagranicznemu odbiorcy historię  polskiego projektowania, obrazuje również pewne procesy społeczne". "Design jest dziedziną, która ma ogromny wpływ na życie codzienne. Także to, co dla nas ważne, bardzo często znajduje odzwierciedlenie w obiektach, które są dookoła nas. Ta wystawa pokazuje, że polski design jest różnorodny, bardzo kreatywny i zaradny. Nawet w bardzo trudnych czasach, wbrew wielu ograniczeniom potrafi doskonale dawać sobie radę, a często wręcz czerpie siłę z tych ograniczeń" – stwierdziła.

Ekspozycja "The ABC’s of Polish design" składa się ze stu obiektów prezentowanych w porządku chronologicznym. Wśród eksponatów znajdują się m.in. meble, porcelana, szkło, logotypy, lokomotywa, szybowiec oraz neon. Na wystawie przedstawione są zarówno projekty współczesne, wśród nich fotel "Oyster" zaprojektowany przez Krystiana Kowalskiego, jak również unikatowe, drewniane zabawki Zofii Stryjeńskiej oraz prototypy, które nie weszły do masowej produkcji, m.in. fotel RM 56 pomysłu Romana Modzelewskiego. Ekspozycję dopełniają przedmioty codziennego użytku popularne w ostatnich stu latach m.in. skuter Osa, meblościanki i wazony Włocławka projektu Wita Płażewskiego. Za aranżację wystawy odpowiada Studio Beton – Ewa i Lech Rowińscy.

Według Ostrowskiej, ekspozycja łączy "dziedzictwo polskiego projektowania ze współczesną techniką". "Jej komplementarną częścią jest sto rysunków autorstwa 25 polskich ilustratorów, które twórczo obrazują prezentowane obiekty. Do współpracy zaprosiliśmy grafików reprezentujących różne techniki i style projektowania, m.in. Iwonę Chmielewską, Tymka Jezierskiego i Piotra Młodożeńca" – poinformowała.

W 2017 r. ekspozycja była już prezentowana w Budapeszcie podczas Budapest Design Week, a także w Berlinie jako niezależna wystawa w Galerii Instytutu Polskiego. "Publiczność w każdym z tych miast bardzo żywiołowo i pozytywnie reagowała na nasze działania. Co istotne, wystawa zorganizowana jest w taki sposób, aby była przystępna dla zagranicznego odbiorcy nieposiadającego specjalnej wiedzy historycznej" – powiedziała Ostrowska.

Jak podkreśliła, ekspozycja jest atrakcyjna także dla najmłodszych. "Dzieci nie tylko angażują się w samo jej oglądanie, ale również mogą skorzystać z różnego rodzaju urozmaiceń przygotowanych specjalnie dla nich. Mamy nadzieję, że już niedługo wystawa będzie zaprezentowana przez jednego z polskich partnerów i dostępna polskiej publiczności, żeby każdy mógł przekonać się, jak różnorodne przedmioty można było przez sto lat w polskim projektowaniu zobaczyć" – dodała Ostrowska.

Przedsięwzięcie stanowi część międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pn. "POLSKA 100". Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021. Organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza, a partnerami – Instytut Polski w Bukareszcie i Muzeum w Stalowej Woli. (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL