Inne

14.04.2018

Wystawa archeologicznych skarbów w muzeum w Kamieniu Pomorskim - od soboty

Wystawa "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" Wystawa "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii"

Tysiącletnia biżuteria, zabytki z epoki brązu i kopia relikwiarza św. Korduli znajdą się na wystawie "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" w muzeum w Kamieniu Pomorskim (Zachodniopomorskie). Otwarcie ekspozycji w sobotę.

Wystawa w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej prezentuje zabytki archeologiczne, które zostały odkryte przed i po drugiej wojnie światowej na terenie powiatu kamieńskiego. Eksponaty pochodzą z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka, takiej wystawy w Kamieniu Pomorskim jeszcze nie było.

"Eksponowanych będzie wiele archeologicznych skarbów z Kamienia i okolic. Na szczególną uwagę zasługuje skarb z Piasek, z gminy Wolin, złożony ze srebrnych ozdób kobiecych, m.in. zausznic i naszyjnika. Są bardzo kunsztownie wykonane, filigranowe, prawdopodobnie były importowane z Bizancjum" – powiedział Kurka. Dodał, że biżuteria pochodzi sprzed tysiąca lat, i "jest niezwykle cenna".

Eksponowane będą też monety rzymskie, datowane na IV-V w. n.e., znalezione przed drugą wojną światową w okolicach Sibina, monety wczesnośredniowieczne oraz "zabytki pradziejowe", m.in. naramienniki brązowe z drugiego i trzeciego okresu epoki brązu odkryte w okolicach Strzyżewka, miecz z epoki brązu i siekiery krzemienne z neolitu.

"Mamy też kopię relikwiarza św. Korduli, którego oryginał zaginął pod koniec drugiej wojny światowej. Relikwiarz był elementem legendarnego już skarbu z katedry w Kamieniu Pomorskim" – powiedział Kurka. Dodał, że kopia jest bardzo dokładna; została wykonana jeszcze przed wojną na podstawie oryginału.

Oryginalny relikwiarz znajdował się w skarbcu katedralnym, był przechowywany wśród innych cennych przedmiotów. Zaginęły one w 1945 r.

Na wystawie prezentowanych będzie ok. 400 zabytków archeologicznych.

Wystawa "Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii" zostanie otwarta w sobotę o godz. 17 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Będzie można ją oglądać do końca grudnia br.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL