Sprzęt artyleryjski i rakietowy, statki powietrzne, mundury i broń można oglądać od wtorku na wystawie stałej pt. "Historia polskiej broni przeciwlotniczej" w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Ekspozycja pokazuje historię rozwoju polskiej broni przeciwlotniczej od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych.
W części plenerowej wystawy zobaczyć można sprzęt artyleryjski, rakietowy i radiolokacyjny z czasów II wojny światowej oraz 3 samoloty - szkolno-treningowy TS-11 Iskra, myśliwsko-bombowy SU 22 i Jak 40 z rozwiązanego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Natomiast w budynku muzeum znajduje się ekspozycja multimedialna, ukazująca rozwój polskiej broni przeciwlotniczej oraz zmieniającą się na przestrzeni lat strukturę wojsk.
"Najstarszymi eksponatami są unikatowe instrukcje obsługi do przedwojennych szwedzkich armat Bofors kalibru 40 mm, które były użytkowane przez polską armię przed 1939 r. Mamy również dokumentacje polskich armat kalibru 75 mm ze Starachowic" - powiedział PAP kurator wystawy dr Wojciech Grobelski z Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.
Odwiedzający wystawę będą mogli zrobić sobie zdjęcie w hełmie przy unikatowej aremacie przeciwlotniczej kalibru 25 mm. "To bardzo cenny eksponat, gdyż w Polsce zachowały się jedynie 4 egzemplarze takich armat. Staramy się, aby nasza wystawa była interaktywna, dlatego każdy z gości będzie mógł też przeładować i oddać słuchy strzał z ciężkiego karabinu maszynowego ustawionego na podstawie przeciwlotniczej" – wyjaśnił kurator.
W ekspozycji znalazły się także: broń palna, mundury oraz wojskowy sprzęt optyczny, m.in. dalmierze. "Prezentujemy polski pistolet VIS, który był używany jako broń osobista przez kadrę oficerską od niższego do najwyższego szczebla. Posiadamy mundur oficera artylerii ciężkiej, który nieznacznie się różni od munduru przeciwlotnika. Na kołnierzu zamiast czerwonych wyłogów powinien mieć żółte. Mamy także mundur podchorążego 2. Korpusu Polskiego spod Monte Cassino z 3. Pułku Przeciwlotniczego oraz z 3. Brygady Strzelców Karpackich" – wymienił dr Grobelski, dodając, że ekspozycja obejmuje również historię jednostek wojskowych garnizonu koszalińskiego, w tym Centrum Szkolenia Sił Powietrznych,17. Wojskowego Oddziału Gospodarczego oraz 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Wystawę "Historia polskiej broni przeciwlotniczej" tworzą eksponaty z własnych zbiorów placówki, a także z Muzeum Okręgowego w Pile, depozyty z Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu oraz z kolekcji prywatnych. Towarzyszy jej specjalnie przygotowana oferta edukacyjna dla uczniów i nauczycieli.
Dr Grobelski dodał, że w planach muzeum jest utworzenie wystawy dotyczącej żołnierzy Armii Krajowej, a także ekspozycji poświęconej "politycznie obcym", czyli żołnierzom artylerii przeciwlotniczej, walczącym za Polskę na różnych frontach, którzy po powrocie do kraju byli represjonowani.
Koszalińskie Muzeum Obrony Przeciwlotniczej jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. (PAP)
mzb/ pat/