Kultura i sztuka po 1989 roku

25.08.2017 aktualizacja 27.08.2017

Wystawa „Imaginarium” w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Oleg Shupliak, "Mikołaj Kopernik". Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej Oleg Shupliak, "Mikołaj Kopernik". Źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej

„Imaginarium” to tytuł wystawy ukraińskiego malarza Olega Shupliaka, którą będzie można od piątku oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Artysta tworzy obrazy w nurcie tzw. iluzji optycznej – powiedziała PAP rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.

Zdaniem Błażyńskiej Shupliak posiadł umiejętność konstruowania iluzji po mistrzowsku nadając swoim obrazom podwójne znaczenie. Dzięki opanowaniu praw perspektywy tworzy kilkuwymiarową iluzję a każdy obraz skrywa wiele małych i pomysłowych szczegółów.

"Jego prace ogląda się inaczej, nie można się koncentrować na jednym widoku, gdyż drugi przestanie być zauważalny. Widz nigdy nie jest do końca przekonany co jest nosem, a co drzewem, czy dany kształt jest skrzydłem ptaka czy ludzkim uchem. Jego krajobrazy okazują się być portretami i odwrotnie, w zależności, co nasze oko ujrzy w pierwszej kolejności” – mówiła Błażyńska.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 19 prac artysty stanowiących fragment cyklu „Hidden Images (Ukryte Portrety)”. Wiele z nich to swoiste „wizerunki” znanych postaci. „Oglądając portret Newtona, Kopernika czy van Gogha odbiorca odkrywa kolejne formy, z których praca została zbudowana, wciela się przy tym w rolę poszukiwacza ukrytych znaczeń. Ta złożoność staje się prawdziwą ucztą dla zmysłów i zachętą do kolejnych obserwacji i odkryć” – uważa kurator wystawy Grzegorz Wanatko.

Oleg Shupliak jest znanym w Europie Wschodniej malarzem. Początek cyklu „Hidden Images” miał miejsce w 1991 roku w Bereżanach, gdzie odbyła się pierwsza autorska wystawa jego dzieł. W kolejnych latach prace były wystawiane w wielu miejscach na całym świecie, m.in. na Ukrainie, w Polsce, Litwie, Rosji, Danii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Niektóre z obrazów cyklu na stałe znalazły się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Ministerstwie Kultury Ukrainy, Fundacji International Cultural Heritage w Sankt Petersburgu oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Spektrum działalności artysty obejmuje nie tylko malarstwo, ale również fotografię, grafikę, ilustrację i animację. Artysta jest autorem projektu oficjalnego logo z okazji 200. rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki. W 2013 roku Shupliak otrzymał złoty medal „Dla umiejętności tworzących niepowtarzalny styl w sztuce” honorowany przez Międzynarodową Fundację Dziedzictwa Kulturowego w St. Petersburgu.

Wernisaż jego wystawy w Zielonej Górze odbędzie się w piątek o godz. 17. Ekspozycja będzie dostępna do 15 października br.

„Muzeum Ziemi Lubuskiej przedstawia dzieła twórców z różnych państw i różnych narodowości. Od wielu lat współpracujemy z Lubuskim Odziałem Związku Ukraińców w Polsce organizując różne wydarzenia kulturalne” – powiedziała PAP Błażyńska.

Dodała, że Muzeum liczy także na ukraińskich widzów zwiedzających ekspozycję. (PAP)

mmd/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL