Inne

17.04.2015 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa "Kościoły drewniane na Górnym Śląsku" w Chorzowie

Wystawę prezentującą kościoły drewniane na Górnym Śląsku będzie można od soboty oglądać w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. Ma ona zachęcić do odwiedzania tych unikatowych obiektów, z których najstarsze pochodzą z XV w.

Kościoły drewniane na Górnym Śląsku to unikatowe zabytki architektury drewnianej, które wchodzą w skład Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego. "Spośród kilkuset kościołów wybudowanych przez cieśli do dzisiejszych czasów przetrwało kilkadziesiąt. Pełnią one rolę kościołów parafialnych, filialnych, odpustowych i pątniczych" - poinformowało Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie.

Na wystawie "Kościoły drewniane na Górnym Śląsku" będzie można zobaczyć zdjęcia i poznać historię ponad 30 wybranych kościołów drewnianych z województw śląskiego i opolskiego a także poznać charakterystyczne oraz najciekawsze elementy zdobnictwa i wyposażenia. W niektórych przypadkach, jak powiedział PAP Damian Adamczak z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" - udało się ustalić nazwiska cieśli, którzy je budowali.

"Zwiedzający dowiedzą się również kiedy oraz w jakich godzinach można obejrzeć te wyjątkowe obiekty, gdyż tą wystawą chcemy namawiać wszystkich do zwiedzania i poznawania tych unikatowych miejsc" - powiedział Adamczak.

Wystawa będzie prezentować m.in. kościoły w Grzawie, Miedźnej, Gliwicach, Poniszowicach, Boronowie, Pielgrzymowicach, Rudzińcu, Sierakowicach, Pietrowicach Wielkich oraz kościół pod wezwaniem św. Jadwigi w Zabrzu.

"Zabrzański kościół powstał dość późno, bo w 1929 roku, podczas gdy kościoły drewniane budowano w zasadzie do końca XVIII i początku XIX wieku. W tym wypadku kierowano się jednak innymi względami. Ten obiekt powstał na obszarze górniczym, gdzie dochodziło do wstrząsów. Wybrano drewno, bo jest elastycznym budulcem" - dodał Adamczak.

Jeden z omawianych na ekspozycji zabytków będzie można obejrzeć od razu, gdyż znajduje się na terenie chorzowskiego skansenu. "Obiekt ten pochodzi z 1791 roku, powstał w Nieboczowach k. Raciborza. W latach 70. ubiegłego wieku przeniesiono go w okolice Rybnika, skąd w 1995 roku trafił na teren chorzowskiego muzeum. Można m.in. w nim oglądać przekazaną nam z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w depozyt malowaną na płótnie stację Drogi Krzyżowej z podpisami w języku morawskim. Prawdopodobnie pochodzi ona z przełomu XVIII i XIX wieku" - dodał Adamczak.

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" jest operatorem Szlaku Architektury Drewnianej Woj. Śląskiego od 2013 roku. Gromadzi i wydaje publikacje na temat szlaku, współorganizuje przedsięwzięcia kulturalne związane z jego promocją. Szlak obejmuje obecnie ok. 100 obiektów, w tym m.in. kościoły, dzwonnice, skanseny, karczmy, chałupy wiejskie, młyny.

Wystawę "Kościoły drewniane na Górnym Śląsku" będzie można oglądać od soboty do końca sierpnia. Powstała w wyniku współpracy trzech muzeów - niemieckiego Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen), Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie. (PAP)

ktp/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL