Plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory z 1989 roku, a także kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć można oglądać od poniedziałku w Poznaniu na wystawie „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”.
Ekspozycję przygotowaną z inicjatywy wielkopolskiego samorządu we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej można oglądać w przestrzeni Szachownicy w Pasażu Starego Browaru w Poznaniu. Nadzór merytoryczny nad wystawą objęli Rafał Reczek i Konrad Białecki z poznańskiego oddziału IPN.
Ekspozycja, ujęta w formę pięciu sześcianów, prezentuje m.in. kopie archiwalnych dokumentów i zdjęć przybliżających fenomen powstania Komitetów Obywatelskich przy NSZZ „Solidarność”. Na wystawie pokazane są też plakaty wyborcze z kampanii poprzedzającej wybory czerwca 1989 roku, a także sylwetki wielkopolskich posłów i senatorów, którzy odegrali znaczącą rolę w regionie w tamtym czasie. Wystawę można będzie oglądać do 29 czerwca.
„Wybory w czerwcu 1989 roku bez wątpienia wygrała strona wolnościowa i był to przysłowiowy pierwszy klocek domina, który – przewracając się – spowodował kolejne zmiany” – podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
„Warto tę datę honorować w naszej świadomości narodowej jako datę przełomu. Warto to robić, wznosząc się ponad personalne i polityczne animozje, bo jest to data kluczowa dla historii naszej części Europy” – dodał.
Woźniak wskazał, że wystawa „Krok ku Wolności. Wybory czerwcowe 1989 w Wielkopolsce”, stanowi odzew na zaproszenie do wspólnego świętowania 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, skierowane do polskich samorządów przez województwo pomorskie i miasto Gdańsk.
Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce ruszyły w Poznaniu już 1 czerwca. Przez miasto przemaszerowała Poznańska Parada Pokoleń, która zwieńczyła w mieście Dni Rodziny. Parada zakończyła się na Placu Wolności, gdzie na mieszkańców miasta czekał Tort Wolności. Liczący 89 kilogramów wypiek w kształcie mapy Poznania został podzielony na ok. 1,2 tys. kawałków i rozdany poznaniakom.
2 czerwca w Centrum Kultury Zamek odbyła się organizowana przez Fundację Malta debata "O potrzebie utopii". Tego samego dnia na placu Wolności odbył się koncert donGURALesko "Ani słowa bez nas". Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował utwór na podstawie eseju "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku" prof. Timothy'ego Snydera. Na budynku Arkadii został również rozświetlony neon z napisem "Wolność".
We wtorek 4 czerwca na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy Placu Wolności, na Al. Solidarności i Al. Niepodległości. Na Placu Wolności stanie telebim, na którym będzie można oglądać transmisję obchodów rocznicy 4 czerwca z Gdańska.
W samo południe wszyscy będą mogli razem odśpiewać hymn Polski. We wspólnym śpiewaniu pomogą chóry seniorów i Poznański Chór Chłopięcy pod batutą Jacka Sykulskiego.
Obchody rocznicowe w Poznaniu organizują wspólnie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i starosta poznański Jan Grabkowski. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ wj/