Sport w PRL

13.06.2018

Wystawa mundialowych pamiątek w Zabrzu

Wystawę pamiątek poświęconych związanym z Zabrzem uczestnikom wcześniejszych piłkarskich mistrzostw świata otwarto w zabrzańskim Muzeum Miejskim w przeddzień startujących w czwartek w Rosji MŚ.

Na wystawie zgromadzono medale, koszulki, dresy, buty, bilety, zdjęcia. Swoje fotografie z dzieciństwa przysłał m.in. były obrońca reprezentacji Polski Jerzy Gorgoń.

„Kilka godzin przed wernisażem przyszła z Niemiec paczka od Andrzeja Pałasza, a w niej m.in. koszulka, w której Polacy zdobyli brązowy medal w 1982 roku w Hiszpanii” – wyliczał podczas otwarcia kurator wystawy Dariusz Czernik.

Przypomniał, że Rafał Kurzawa, który poleciał z kadra do Rosji, jest 12 piłkarzem, który z Górnika trafił na finały MŚ.

„Czekaliśmy na taki moment 32 lata. Mamy oczywiście jego koszulkę, tę z Rosji też obiecał nam zostawić" - dodał.

Wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski podkreślił, że w mieście powstanie muzeum sportu.

„To tylko drobna część skarbów, jakie udało się zgromadzić. Cieszymy się, że tak wielu sportowców dzieli się z nami swoimi pamiątkami. Chcemy stworzyć fantastyczne, najlepsze w Polsce muzeum sportu, ale do tego potrzebny jest tzw. wsad” – dodał Lewandowski.

W trakcie wernisażu przypomniano, że w Zabrzu urodził się Fritz Laband, który w 1954 roku został mistrzem świata z reprezentacją Niemiec. W 1974 roku w wielkiej drużynie Kazimierza Górskiego ważne role odgrywali Jerzy Gorgoń i Andrzej Szarmach, a osiem lat później po kolejny medal mistrzostw świata sięgnęli Waldemar Matysik i Andrzej Pałasz.

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL