Walka o niepodległość 1914-1918

29.04.2018

Wystawa na 100-lecie niepodległości wkrótce na Jasnej Górze

„Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”. Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Unikatowe eksponaty dokumentujące historię Polski znajdą się na wystawie pt. „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918”, która zostanie 2 maja otwarta w Arsenale na Jasnej Górze w Częstochowie.

Wystawę przygotowaną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości otworzy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Jak informuje biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium, wśród eksponatów są m.in.: biżuteria patriotyczna, ryngrafy, odznaczenia wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej, pamiątki pozostawione na Jasnej Górze przez prezydenta Ignacego Mościckiego - w tym Order Orła Białego oraz melonik i walizka prezydenta, a także pamiątki po zesłańcach Sybiru i po więźniach obozów koncentracyjnych z czasu II wojny światowej.

Jednym z cenniejszych eksponatów jest oryginalna figura Matki Bożej Niepokalanej, która została umieszczona na placu przed jasnogórskim Szczytem zaraz po tym, jak usunięto stamtąd pomnik cara Aleksandra II.

„Ważnym przesłaniem tej wystawy są słowa, które wzięliśmy z katechez świętego Jana Pawła II, a zwłaszcza z tego ważnego wydarzenia, jakim była jego pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę w 1979 roku. Jan Paweł II podsumował rolę Jasnej Góry słowami: tu zawsze byliśmy wolni” – powiedział czuwający nad kształtem wystawy kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Rudziński.

Jak przypomniał, rola sanktuarium polegała na przygotowaniu polskiego społeczeństwa do odzyskania niepodległości, pielęgnowaniu uczuć religijnych i na budzeniu ducha narodowego. "Zasadnicze znaczenie miało przywrócenie w wielkiej skali ruchu pielgrzymkowego, odbudowa charakteru sanktuarium Jasnej Góry jako sanktuarium narodowego oraz przywrócenie powszechnej świadomości tytułu Matki Bożej jako Królowej Korony Polskiej. To wszystko, co działo się tutaj w tym czasie, będzie miało odzwierciedlenie na tej wystawie w archiwalnych fotografiach i pamiątkach z tego okresu" - wyjaśnił o. Rudziński.

Do bardzo rzadkich pamiątek należy tzw. krzyżyk Olszynki Grochowskiej – zaledwie kilka podobnych znajduje się w innych kolekcjach muzealnych w kraju. Krzyżyk jest zrobiony z gałązek olszyny, a jego ramiona łączy złote okucie z wygrawerowanym napisem: „25 lutego 1831, z Olszynki”. Jest to data bitwy pod Olszynką Grochowską, do której doszło w czasie powstania listopadowego 1831 r.

Wśród pamiątek po zesłańcach są czapka i but, którego spód został wykonany ze starej, zużytej opony, oraz fragment kajdan, w które zakuwani byli Sybiracy. Pamiątki obozowe to m.in. różańce wykonane własnoręcznie przez więźniów ze sznurków i z chleba. Jeden z różańców ozdobiono medalikiem - w kawałku ze szczoteczki do zębów jeden z więźniów wyrył twarz Matki Bożej. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL