Stare druki, w tym cenny podręcznik do arytmetyki z początku XVII wieku, ale i nowsze eksponaty jak karty pocztowe z I wojny światowej znajdą się na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej, prezentującej nabytki tej placówki kupione w 2014 r. Wernisaż - we wtorek.
PAN Biblioteka Gdańska w ubiegłym roku poszerzyła swoje zbiory o 55 starych druków, z czego 10 zostanie zaprezentowanych na wystawie.
"Najcenniejszym nabytkiem jest wydany w Krakowie w 1620 r. +Arithmeticaintegrorum+, podręcznik do arytmetyki, autorstwa najwybitniejszego matematyka polskiego w XVII wieku Jana Brożka (1585-1652). Książka jest w przyzwoitym stanie, można by nawet i dzisiaj doktorat z niej napisać" - powiedziała PAP kierownik Pracowni Starych Druków w PAN Biblioteka Gdańska, Ewa Ogonowska.
Inną ciekawą pozycją wśród starodruków, o którą wzbogaciła się gdańska placówka jest "Dionysius Carthusianus, Opuscula aliquot" z 1534 r. To wydane w niemieckiej Kolonii dzieło Dionizego Kartuza (1402-1471), teologa, mistyka i członka zakonu kartuzów w Kartuzach na Kaszubach. Mnich napisał ponad 150 prac teologicznych, zajmował się m.in. teorią kontemplacji.
Do interesujących nabytków należy też zaliczyć starodruk "The Ceremonies and Religious Customs of the Various Nations of the Known World" (1733-1734) - bogato ilustrowane dzieło, w formacie A4, poświęcone zwyczajom i obyczajom różnych religii. To pozycja składająca się ogółem z pięciu części, cztery z nich posiada PAN Biblioteka Gdańska. Do kompletu placówce brakuje jeszcze jednego tomu.
Na wystawie pokazane zostaną także grafiki, a wśród nich miedzioryty urodzonego i zmarłego w Gdańsku Jeremiasa Falcka (ok. 1615-1677) uważanego za najwybitniejszego rytownika działającego na obszarze Polski w XVII wieku.
"Twórcę tego charakteryzowało duże wyczucie w portretowaniu osób, ale był też doskonałym rytownikiem pracującym według wzorów słynnych malarzy. Udało nam się nabyć m.in. jego pracę +Widok Bramy Długoulicznej (Złotej) z lat 1648-1649 r." - powiedziała PAP Honorota Bartoszewska-Butryn z Pracowni Grafiki w PAN Biblioteka Gdańska.
Inne miedzioryty Falcka, o które poszerzyła swoją kolekcję gdańska instytucja, to np. pięć portretów osobistości szwedzkich powstałych w połowie XVII wieku, gdy artysta przebywał na dworze królowej Krystyny w Sztokholmie oraz „Pokłon pasterzy” według obrazu Veronesa.
Oprócz eksponatów sprzed kilku wieków na ekspozycję trafią również obiekty z mniej odległej przeszłości, takie jak 100 kart pocztowych z I wojny światowej oraz zdjęcia pomorskiego fotografika Zdzisława Krzyżanowskiego z lat 50. XX wieku.
Na wystawie będą też różne dokumenty ilustrujące życie społeczne, np. menonickie (jedno z wyznań protestanckich) druki z końca XIX w. informujące o pogrzebie członka rodziny, srebrnych godach, czy zaręczynach; etykieta na szwedzkie mydło z początku XX w. znaleziona w szwedzkiej XIX-wiecznej Biblii; plakaty z 1967 r. – "ZOO Oliwa" Wiesława Markowskiego i "Człowiek kulturalny nie upija się" Macieja Urbańca, a nawet karta uczestnictwa we mszy sprawowanej przez Jana Pawła II w Sopocie 5 czerwca 1999 r.
Ekspozycja będzie czynna do 18 lutego. (PAP)
rop/ dym/