Starożytność

29.05.2018

Wystawa o wędrówkach ludów w Muzeum Warmii i Mazur - od 1 czerwca w Olsztynie

 "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły"

Ponad 500 bezcennych znalezisk archeologicznych, pochodzących z kolekcji kilkunastu polskich muzeów, będzie można oglądać przez najbliższe dwa miesiące na wystawie "Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły" w Muzeum Warmii i Mazur.

Na wystawie pokazane zostaną zabytkowe ozdoby wykonane ze złota i srebra, zapinki, naczynia, monety, żelazne uzbrojenie i inne elementy wyposażenia elitarnych pochówków, odkrytych przez archeologów w różnych miejscach Polski.

Prezentacja eksponatów z kolekcji 12 muzeów ma przybliżyć wydarzenia, które rozegrały się na obecnych ziemiach Polski między schyłkiem IV wieku a początkiem VI stulecia. Autorzy ekspozycji nazwali ten okres "barbarzyńskim tsunami", bo był to czas najbardziej intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które wtargnęły w granice Imperium Rzymskiego, przyczyniając się do jego upadku.

Zdaniem dyrektora Muzeum Warmii i Mazur Piotra Żuchowskiego, wystawa jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że instytucje posiadające najcenniejsze zbiory archeologiczne z tego okresu, po raz pierwszy prezentują wspólnie swoje najbardziej wartościowe eksponaty.

Jak mówił, są to przedmioty bezcenne pod względem naukowym, historycznym i artystycznym. "Około 1,5 tys. lat temu wartość tych obiektów była ogromna, a ich właściciele zajmowali wyjątkowe miejsca w hierarchii społecznej" - dodał.

W ocenie Żuchowskiego, prezentacja przybliżająca okres jednej z największych wędrówek ludów w dziejach Europy jest również w pewien sposób aktualna, ze względu na współczesne procesy migracyjne.

Wśród prezentowanych zabytków są eksponaty ze zbiorów muzeum w Olsztynie, m.in. bogato zdobione zapinki z wyposażenia grobowego elit wczesnopruskich i elementy tzw. ogłowia, czyli rzędu końskiego z V-VI w., które pochodzą z rytualnych pochówków koni, odkrytych przez archeologów na cmentarzysku w Tumianach.

Wystawa na olsztyńskim zamku czynna będzie od 1 czerwca do 5 sierpnia. Eksponaty będą prezentowane w przeszklonych gablotach lub witrynach wyposażonych w ekrany dotykowe, co umożliwi zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami o obiektach.

Istotnym elementem ekspozycji jest multimedialna prezentacja ilustrująca proces przemieszczania się ludów po Europie na początku nowej ery. Na ekranie można śledzić pochód np. Hunów, Bałtów, Wizygotów, Słowian, Wandalów i ich związek z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego.

Wystawa została przygotowana przez Uniwersytet Warszawski i Muzeum Narodowe w Szczecinie we współpracy z 11 muzeami w Polsce. Ma być prezentowana do marca 2020 r. w każdym z muzeów uczestniczących w tym projekcie.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL