Kilkadziesiąt fotografii z życia wybitnej śpiewaczki operowej Marcelli Sembrich-Kochańskiej (1858-1935) można oglądać na wystawie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Artystka była jedną z pierwszych wielkich gwiazd Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
"Marcella Sembrich-Kochańska - obok Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie - była jedną z najbardziej znanych Polek przełomu wieków, a obecnie jest jedną z najbardziej zapomnianych" - powiedział PAP jeden z autorów wystawy Juliusz Multarzyński.
Na wystawie "Marcella Sembrich-Kochańska - Polka, artystka świata" zobaczyć można nie tylko archiwalne zdjęcia artystki, ale również fotografie jej partnerów scenicznych, m.in. Adama Didura oraz Jana i Edwarda Reszke.
Na ekspozycji pokazano również zdjęcia teatrów, w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca z nią związane oraz dedykowane jej listy i życzenia m.in. od Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Giacomo Pucciniego czy Giuseppe Verdiego.
Sembrich-Kochańska zadebiutowała w 1877 roku w Atenach jako sopran koloraturowy. Ale - jak dodał Multarzyński - dopiero występ w Dreźnie rozpoczął jej karierę. Od 1878 roku występowała we wszystkich liczących się ośrodkach operowych i muzycznych Europy, m.in. w Dreźnie, Berlinie, Sankt Petersburgu czy Londynie. Była partnerką słynnego wówczas włoskiego barytona Mattii Battistiniego, śpiewała dla koronowanych głów.
W 1883 roku odniosła wielki sukces podczas inauguracji sezonu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Sembrich-Kochańska była solistką tej sceny przez kilka sezonów. Jak mówił Multarzyński, śpiewała tam 450 razy. Występowała m.in. z Enrico Caruso, Adamem Didurem, Emmą Eames i innymi największymi artystami swojej epoki.
Multarzyński powiedział, że Sembrich-Kochańska była nie tylko wielką artystką, ale też wielką patriotką, zawsze podkreślała swoją narodowość. W czasie I wojny światowej kierowała ona w Nowym Jorku pracami "The American - Polish Relief Committee" i działała aktywnie na rzecz pomocy ofiarom wojny w Polsce, współpracując z Henrykiem Sienkiewiczem i Ignacym J. Paderewskim.
Wystawę w operze można oglądać do 26 lutego. Powstała ona w 2008 roku z okazji 150. rocznicy śpiewaczki. Od tej pory pokazana została w ponad 20 miejscach. Dzięki wystawie - jak mówił - odnalazła się rodzina Sembrich-Kochańskiej; jej historią zainteresowała się też jedna z reżyserek, która chce nakręcić film dokumentalny o śpiewaczce.
Marcelina Sembrich-Kochańska urodziła się 15 lutego 1858 roku na Podolu, zmarła 11 stycznia 1935 roku w Nowym Jorku. (PAP)
swi/ mhr/