Kultura i sztuka po 1989 roku

18.09.2014 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa pamięci Idy Kamińskiej w Teatrze Żydowskim w Warszawie

Ida Kamińska. Fot. PAP/CAF/Archiwum Ida Kamińska. Fot. PAP/CAF/Archiwum

Fotografie poświęcone najważniejszym kreacjom aktorskim i oryginalne kostiumy sceniczne Idy Kamińskiej znalazły się na wystawie zorganizowanej z okazji 115. rocznicy urodzin patronki Teatru Żydowskiego. Ekspozycję można oglądać od czwartku w foyer teatru.

Jak powiedziała PAP wicedyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, wystawa ma przypomnieć o ogromnym wkładzie, jaki Ida Kamińska wniosła w rozwój Teatru Żydowskiego. "To dzięki naszej patronce z połączenia teatrów żydowskich z Łodzi i Wrocławia powstał Teatr Żydowski w Warszawie. Jej zawdzięczamy także dobór odpowiedniego repertuaru oraz tłumaczenia wielu sztuk teatralnych. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli i przypominajmy o ich zasługach" - zaapelowała Tencer.

Ekspozycja składa się z kilkunastu zdjęć pochodzących z zasobów Archiwum Teatru Żydowskiego, które przedstawiają Idę Kamińską w jej najsłynniejszych rolach. Podziwiać można również oryginalne kostiumy sceniczne aktorki ze spektakli "Mirełe Efros" Jakuba Gordina oraz "Meir Ezofowicz" Elizy Orzeszkowej. Wystawę dopełnia film dokumentalny "Jej teatr" w reżyserii Władysława Forberta z 1967 roku.

W foyer Teatru Żydowskiego ustawiono także symboliczny stół urodzinowy jubilatki wraz z fotografiami przedstawiającymi jej gości, wśród nich jest m.in. mąż Idy Marian Melman, aktorka Helena Wilda, reżyser i aktor Michał Szwejlich, aktor Herman Lercher. Autorką scenografii jest Ewa Łaniewska.

"Ida Kamińska była wybitną aktorką. Pochodziła zresztą z wielkiego rodu aktorów i reżyserów, w którym tradycje artystyczne były obecne od lat. Stworzyła takie kreacje jak choćby Mirełe Efros w sztuce pod tym samym tytułem czy Frejdę w +Meir Ezofowicz+. Miałam przyjemność poznać ją osobiście już po jej wyjeździe z Polski. Nasze spotkanie odbyło się w Łodzi podczas jubileuszu, na którym Ida gościła. Pamiętam, że wręczałam jej wówczas kwiaty" - wspomina Gołda Tencer.

Ida Kamińska (1899-1980) - aktorka, reżyserka, pedagog, tłumaczka sztuk teatralnych. Córka założycielki Teatru Żydowskiego Estery Rachel Kamińskiej i aktora Abrahama Kamińskiego. W latach 1955-1968 dyrektor Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wystąpiła w wielu sztukach, m.in. "Mirełe Efros" Gordina, "Drzewa umierają stojąc" Casony, "Matka Courage i jej dzieci" Brechta. W 1967 roku otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepszej roli kobiecej za rolę sklepikarki w filmie pt. "Sklep przy głównej ulicy". W 1968 roku wyemigrowała do USA, gdzie mieszkała do śmierci.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - jedyny Teatr Żydowski w Polsce i jeden z dwóch teatrów wystawiających sztuki w języku jidysz w Europie. Powstał w 1950 roku z połączenia zespołu Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Łodzi. Teatr przeniesiono do Warszawy w 1955 roku z inicjatywy Idy Kamińskiej. Od 1970 roku siedziba Teatru mieści się przy Pl. Grzybowskim.

Wystawę będzie można oglądać do 15 października.

dp/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL