Kultura i sztuka po 1989 roku

02.03.2019

Wystawa papierowych lalek-rzeźb w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Ekspozycję prezentującą ponad 30 lalek-rzeźb wykonanych z papieru pakowego, czerpanego i bibuły można oglądać od soboty w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wystawa prezentuje 32 papierowe rzeźby powstałe w latach 2009–2018.

Autorką rzeźb jest Mirosława Truchta-Nowicka, artystka sztuki papieru, która w latach 90. pracowała w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi; tam odkryła lalkę jako medium.

„To dla artystki ważny okres. Moment poszukiwań, aby uwolnić lalkę od społecznie i kulturowo narzuconych jej ról” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Marta Nowicka..

Jak dodała, artystka tworzy prace często wielkości przeciętnego człowieka. „Swój przekaz wzmacnia doborem specyficznego tworzywa. Wybrała papier. Wskazany materiał oraz technika, w której pracuje od ponad 12 lat, wymagają od niej dużej cierpliwości i zaangażowania” – mówiła Nowicka.

„Artystka +rzeźbiąc+ poszczególne lalki łączy ze sobą papier pakowy, czerpany i bibułę. Kolejno nakłada na siebie wilgotne warstwy, nadając istotom kształt, budząc je do życia. Rzadko stosuje kolory. Tworzy zazwyczaj w bieli i beżu” – wyjaśniła kuratorka. Podkreśliła, że Mirosława Truchta-Nowicka nadając swoim pracom ludzkie kształty, dokumentuje tym samym poszczególne etapy życia człowieka.

„Papierowe, antropomorficzne kształty stały się dla mnie idealnym sposobem opisywania świata ludzi: Lalka – +homunkulus+ – symbol duchowości ukrytej głęboko w człowieku, i Papier – od wynalezienia dokumentujący życie człowieka” – mówi o swojej twórczości artystka.

Na użytek powstających lalek artystka tworzy własne neologizmy; inspiruje się literaturą, sztuką ludową, mitologią.

Wernisażowi towarzyszyć będzie spektakl marionetkowy „Jaś i Małgosia” w wykonaniu najmniejszego na świecie teatru Akademia Wyobraźni z Lądka-Zdroju.

Ekspozycję w Muzeum Papiernictwa można zwiedzać do 15 lipca. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL