Średniowiecze

14.03.2017

Wystawa pieczęci ze zbiorów XIX-wiecznego kolekcjonera we Wrocławiu

Typariusz pieczęci sekretnej Olsztyna z 2 poł. XIV w. Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu Typariusz pieczęci sekretnej Olsztyna z 2 poł. XIV w. Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ponad 50 zabytków – w tym pieczęcie komturów krzyżackich i przedstawicieli szlachty pruskiej – można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie prezentującej cześć zbiorów XIX-wiecznego kolekcjonera Friedricha Augusta Vossberga.

Otwarta we wtorek ekspozycja prezentuje zabytki, które zostały zakupione od spadkobierców Vossberga w 1875 r. przez wrocławskie Muzeum Starożytności Śląskich – poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów. W skład tej kolekcji wchodziło wówczas ponad 5,6 tys. pieczęci.

Wśród pokazywanych eksponatów są m.in. brązowy tłok miejskiej pieczęci Olsztyna z drugiej połowy XIV w. oraz woskowe pieczęcie komturów krzyżackich i przedstawicieli szlachty pruskiej z zaginionego dokumentu tzw. rozejmu łęczyckiego z 1433 r.

Zabytki z kolekcji Vossberga to zarówno oryginalne pieczęci, jak i XIX-wieczne kopie. „Ówcześni kolekcjonerzy często wykonywali odlewy oryginałów, a jednym z celów wystawy jest przybliżenie tego zjawiska” - powiedziała Kowalów.

Zwiedzający mogą zatem obejrzeć oryginalne pieczęcie biskupów poznańskich, ryskich i warmińskich oraz kapituł katedralnych Krakowa, Konstancji i Trewiru oraz gipsowe odlewy pieczęci królewskich, książęcych, kościelnych i miejskich.

Kowalów podkreśliła, że jednym z ciekawszych eksponatów są pieczęcie kolońskich stowarzyszeń politycznych, związków cechowych i mieszczan, tzw. „Gaffeln”. „Pieczęcie te odcięte zostały, tak jak wszystkie pozostałe, od dokumentu, przy którym były przywieszone. W tym przypadku był to statut samorządności kolońskiej, tzw. +Verbundbrief+, który sporządzony został 14 września 1396 r. w 23 egzemplarzach” - podała rzeczniczka.

Friedrich August Vossberg żył w latach 1800-1870. Pracował jako radca bankowy i pruski tajny registrator w Berlinie. Kształcił się m.in. w Inowrocławiu, Kwidzynie i Grudziądzu. Był członkiem wielu naukowych towarzystw historycznych w Niemczech oraz archeologicznego w Petersburgu, współzałożycielem Towarzystwa Numizmatycznego w Berlinie. Opublikował liczne prace dotyczące numizmatyki, sfragistyki i heraldyki.

Ekspozycję w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zwiedzać do 28 maja. (PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL