Kilkadziesiąt ilustracji do książek słynnego w Hiszpanii pisarza Miguela Delibesa znalazły się na wystawie, którą w czwartek otworzy Instytut Cervantesa w Krakowie.
Wieczorny wernisaż poprzedzi otwarte spotkanie z Elisą Delibes, córką zmarłego w 2010 roku powieściopisarza.
Ekspozycja „Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach” ma rozpowszechniać twórczość literata poza Hiszpanią. „W naszym kraju Delibes jest jednym z najważniejszych pisarzy, jest klasykiem. Chcielibyśmy, aby i w innych państwach stał się popularny. Ponadto zamierzamy trafiać do coraz młodszych odbiorców. Myślimy, że ilustracja jest do tego świetnym medium” – powiedział PAP Alfonso Leon, jeden z kuratorów wystawy.
Autorami wiszących na ścianach galerii ilustracji są, oprócz samego Delibesa, cenieni hiszpańscy rysownicy, m.in. Alberto Gamon, Arnal Ballester, Monica Gutierrez Serna, Elena Odriozola, Emilio Urberuaga.
Na ilustracjach zwiedzający zobaczą przede wszystkim postacie dziecięce – w różnym wieku, z różnych klas społecznych. „One zawsze są najważniejszymi bohaterami utworów Delibesa. To przez najmłodszych pisarz przekazywał swoje wartości, mówił o problemach świata – m.in. o konfliktach rodzinnych” – wyjaśnił kurator.
Po raz pierwszy wystawę udostępniło muzeum sztuki współczesnej w Valladolid w październiku 2012 r. Od tamtego czasu ekspozycja odbywa tournee. Była w galerii w Madrycie, Nowym Jorku, Pradze, Belgradzie, Bukareszcie. W Krakowie czynna będzie do końca kwietnia, potem pojedzie do Warszawy.
„Myślę, że ojciec bardzo by się ucieszył wiedząc, że jego twórczość jest popularyzowana poza granicami ojczyzny. Niestety, nie znał dobrze Polski, nigdy tu nie dotarł. Obawiał się podróży samolotem” – powiedziała w rozmowie z PAP Elisa Delibes.
Jak podkreśliła, ojciec był nie tylko autorem książek, które sprzedawały się w milionach egzemplarzy. Był też dziennikarzem, obrońcą środowiska naturalnego i myśliwym. Ale przede wszystkim był prostym człowiekiem. „To ważne, że jego twórczość prezentowana jest w takich krajach jak Polska, gdzie niestety tylko kilka tytułów ojca zostało przetłumaczonych z języka hiszpańskiego” – zwróciła uwagę.
Wystawę zorganizował Instytut Cervantesa w Krakowie i założona po śmierci pisarza Fundacja Miguela Delibesa.
Miguel Delibes urodził się w 1920 r. w Valladolid, gdzie również zmarł w wieku 90 lat. Był jednym z najważniejszych powieściopisarzy hiszpańskich drugiej połowy XX w. i najczęściej tłumaczonym na języki obce w ubiegłym stuleciu.
Spośród ok. 60 tytułów na język polski przetłumaczono „La ratas” („Szczury”), „Cinco horas con Mario” („Pięć godzin z Mariem”) i „Los santos inocentes” („Niewinni Święci”). Zanim rozpoczął karierę pisarską, zajmował się dziennikarstwem i ilustracją. (PAP)
bko/ mhr/