Walka o niepodległość 1914-1918

09.11.2017

Wystawa poświęcona Jozefowi Piłsudskiemu w Ratuszu w Częstochowie

Oryginalne przedwojenne pamiątki związane z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzono na wystawie, otwartej w czwartek w częstochowskim Ratuszu. Wśród eksponatów są unikatowe zdjęcia i dokumenty, a także m.in. książki, pocztówki, znaczki, monety i bibeloty.

Otwarta przed Świętem Niepodległości wystawa „Józef Piłsudski. Życie – śmierć – kult” prezentuje bogate zbiory częstochowskiego kolekcjonera i pasjonata historii Mariusza Kolmasiaka. Ekspozycję będzie można oglądać także w świąteczne dni, sobotę i niedzielę. Może ona być także kanwą lekcji historii dla uczniów różnego typu szkół.

Zgromadzone na wystawie pamiątki usystematyzowano w trzech chronologicznych blokach, prezentujących życie Józefa Piłsudskiego, wydarzenia związane z czasem jego śmierci i uroczystościami pogrzebowymi, a także przejawy kultu, jakim Marszałek otoczony został po śmierci.

Oprócz licznych pamiątek – pocztówek, plakatów, monet, znaczków, medali, odznaczeń, plakietek, figurek czy biżuterii patriotycznej – które były powszechnie dostępne w międzywojennej Polsce, w kolekcji są też unikatowe zdjęcia i dokumenty – również z autografami Marszałka i jego małżonki.

Częstochowska wystawa wpisuje się w obchody Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867–1935) – współtwórcy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., polityka, męża stanu, twórcy Legionów, zwycięskiego wodza wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. W latach 1923–26 Piłsudski wycofał się z życia publicznego do podwarszawskiego Sulejówka, skąd po przewrocie majowym w 1926 r. powrócił do władzy, sprawując ją z Belwederu.

W październiku 1921 r. Piłsudski był w Częstochowie z oficjalną wizytą, jako naczelnik państwa – na pamiątkę tego wydarzenia jego nazwiskiem ochrzczono później ulicę prowadzącą do dworca kolejowego; w okresie PRL była to ul. Świerczewskiego, ale po przełomie ustrojowym odzyskała dawnego patrona. Według przekazów historycznych, wizytę marszałka w Częstochowie planowano także we wrześniu 1920 r. – miało to być dziękczynienie na Jasnej Górze za zwycięską Bitwę Warszawską. Ostatecznie jednak do wizyty nie doszło.

11 listopada 1997 r. na częstochowskim Placu Biegańskiego, nieopodal Ratusza, stanął pomnik marszałka Piłsudskiego. Przed II wojną światową Częstochowa również miała pomnik Marszałka, zlokalizowany przy szkole przy obecnej ul. Krakowskiej. Monument został odsłonięty w 1932 r. i przetrwał do początków okupacji. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Paweł Tomczyk

mab/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL