Kultura i sztuka po 1989 roku

11.04.2018

Wystawa poświęcona Kafce w Nowohuckim Centrum Kultury

Franzowi Kafce poświęcona jest wystawa, którą od czwartku udostępni Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. Zwiedzający obejrzą rysunki, grafiki i obrazy, głównie autorstwa nauczycieli akademickich wyższych uczelni artystycznych z Polski, Czech i Niemiec.

Prezentowane prace są inspirowane 109 aforyzmami ze zbioru Kafki „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”. Utwory te przetłumaczył na języki polski oraz śląski satyryk i poeta Jerzy Ciurlok.

Na wystawie znajdzie się ok. 150 czarno-białych prac – autorskich interpretacji krótkich tekstów Franza Kafki – wykonanych różnymi technikami. Ekspozycję tworzy także ponad 50 portretów pisarza. Dzieła powstawały w latach 2016-17.

Wystawa w NCK jest elementem przedsięwzięcia „Kafka – przełamywanie granic”, realizowanego przez artystę Zbigniewa Bajka, profesora krakowskiej ASP.

W rozmowie z PAP Bajek podkreślił, że projekt wystawienniczy towarzyszy obchodom 200-lecia powstania Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

„Kafka to moja odwieczna fascynacja. Zdumiewająca jest aktualność jego myśli” – powiedział Bajek. Zwrócił też uwagę na celność przekazu oraz humor w utworach niemieckojęzycznego pisarza, związanego z Pragą.

W NCK wystawa czynna będzie do końca kwietnia.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL