Wystawę poświęconą miesięcznikowi „Fotografia”, który ukazywał się w Polsce latach 1953-1974, będzie można od piątku zobaczyć w Muzeum Współczesnym Wrocław. Ekspozycja prezentuje historię tego periodyku oraz historię rozwoju fotografii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Jak powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Współczesnego Wrocław Magdalena Skrabek, wystawa zatytułowana „Miesięcznik +Fotografia+ 1953-1974” powstała z inspiracji projektem „Skarb” Agnieszki Zdziabek.
„Odnalazła ona archiwalny zbiór miesięczników, wśród których były stare klisze. Wilgoć i czas spowodowały, że fotografie z kliszy zaczęły przenikać się z wizualnymi i tekstowymi częściami czasopisma, tworząc nowe wizualno-tekstowe relacje” - powiedział rzeczniczka.
Na ekspozycji można zobaczyć archiwalne numery czasopisma. „Pokazujemy też to, co się działo w ogóle wokół fotografii w tamtym czasie, ponieważ miesięcznik +Fotografia+ był uważany za jedno z najważniejszych wydawnictw poświęconych fotografii w Europie Środkowo-Wschodniej” - powiedziała Skarbek.
Historia fotografii tamtego okresu jest przedstawiana na zdjęciach, śladach czy fototapetach.
Kuratorzy wystawy Agata Ciastoń i Paweł Bąkowski podkreślają, że ekspozycja kieruję uwagę zwiedzających ma to, jak ważny jest kontekst, w którym zdjęcie się pojawia, jego opis, jakość reprodukcji, format, kolejność ułożenia poszczególnych fotografii i ich dobór czy rodzaj użytego do wydruku papieru.
Kuratorzy wskazują również, że lektura archiwalnych wydań miesięcznika „Fotografia”, pokazuje kluczowe dla polskiej i światowej fotografii zjawiska. „Można też w poszczególnych numerach odkrywać interesujące wątki, np. w oparciu o teksty dotyczące sprzętu i technik fotografowania odtworzyć historię postępu technicznego w tej dziedzinie, śledzić przemiany teoretycznego dyskursu na temat fotografii, skupić się wyłącznie na fotografii dokumentalnej bądź artystycznej” - podkreślili kuratorzy.
Ekspozycję będzie można oglądać do 29 stycznia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ agz/