Blisko 100 publikacji – w tym wydawnictwa książkowe i broszury – znalazło się na wystawie poświęconej wrocławskiemu Teatrowi Kalambur, którą od wtorku będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wrocławski Teatr Kalambur powstał pod koniec lat 50. XX w. Był to teatr studencki założony przez absolwenta Uniwersytetu Wrocławskiego Bogdana Litwińca. Do połowy lat 60. teatr nie miał własnej sceny, a spektakle były wystawiane w różnych miejscach we Wrocławiu.
Później scena Teatru Kalambur powstała w budynku przy ul. Kuźniczej, gdzie do tej pory mieści się Art Café "pod Kalamburem" - miejsce spotkań wrocławskich artystów. Zespół teatru został ostatecznie rozwiązany w połowie lat 90. Teatr na przestrzeni lat wystawił kilkadziesiąt spektakli, m.in. dramaty Witkacego.
Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu ma przypomnieć historię teatru, który stał się jedną z legendarnych instytucji kulturalnych stolicy Dolnego Śląska. „Ekspozycja ma pokazać trudną do przecenienia, kulturotwórczą rolę, jaką pełnił przez kilkadziesiąt lat we Wrocławiu Kalambur – najpierw jako Teatr Studencki, później Ośrodek Teatru Otwartego, i wreszcie jako Ośrodek Sztuki Otwartej” - poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów.
Na wystawie będzie można zobaczyć publikacje poświęcone Teatrowi Kalambur. To zarówno opracowania książkowe, jaki i druki ulotne i broszury. Ekspozycja jest także próbą zebrania dorobku edytorskiego artystów związanych z Kalamburem. Środowisko to wydawało książki poświęcone teatrowi i sztuce otwartej, broszury z tekstami poetyckimi i prozatorskimi oraz druki okolicznościowe towarzyszące spektaklom teatralnym, wystawom, festiwalom i koncertom.
Jak podkreślają organizatorzy wystawy, środowisko artystyczne Kalambura na przestrzeni lat wypracowało koncepcję „sztuki otwartej”, rozumianej jako wzajemnie inspirujące kontakty ludzi różnych kultur, krajów i narodów. Organizowane przez Teatr Kalambur międzynarodowe festiwale teatralne w latach 80. ubiegłego wieku stały się istotnym kanałem komunikacji kultury polskiej z europejską.
„Kalambur stanowił również, zwłaszcza dla młodych twórców, forum pozateatralnych wypowiedzi artystycznych w takich obszarach, jak literatura, plastyka, muzyka, fotografia” - dodała Kowalów.
Wystawę będzie można zwiedzać do 26 czerwca.(PAP)
pdo/ par/