Europa i świat po 1989 roku

16.12.2019

Wystawa prac plastycznych artystów z Polski i Bałkanów

Malarstwo, rysunek, grafikę, grafikę komputerową i fotografię autorstwa artystów z Polski i Bałkanów prezentuje wystawa „Metafory istnienia” w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie.

Na wystawie swoje prace zaprezentowało ośmioro artystów z Polski i Bałkanów. Jest to malarstwo Stojče i Emiliji Tocinovskich z Macedonii, fotografia Agnieszki Jarzębowskiej z Polski i Olgi Lalić-Krowickiej reprezentującej Polskę i Chorwację, rysunek polskich twórców Joanny Smoli i Kamila Krowickiego oraz grafikę Marcina Smoli z Polski i grafikę komputerową Jakuba Niedzieli także z Polski.

Jak podaje RCKP pomysł ekspozycji podchodzi od artystów plastyków Stojče i Emiliji Tocinovskich z Macedonii, którzy w 2015 roku w Skopje zaprezentowali przekrojową wystawę prac bałkańskich i polskich artystów pod tytułem „Metafory istnienia”.

„Zamysłem tej ponad granicznej wystawy było, oprócz pobudzenia chęci kreatywnego i inspirującego dialogu, również zaprezentowanie impulsów twórczych różnorodnych dziedzin, spomiędzy których dałoby się wysnuć pewnego rodzaju ciągłość, w jaką włączone są działania współczesnych artystów plastyków - na tle obecnych zawirowań społecznych, geopolitycznych i ekologicznych” – informuje RCKP w Krośnie.

W 2016 część z tych prac została pokazana w Veles w Macedonii, zaś na początku tego roku Kamil Krowicki i Olga Lalić-Krowicka zaprosili Tocinovskich do Polski, umożliwiając zaprezentowanie wystawy w Krośnie.

W dniu wernisażu w Regionalnym Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie przewidziano spotkanie z autorami prezentowanych prac. Ekspozycja potrwa do końca roku. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL